| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku České matky a péče o děti do 3 let-rodina a (nebo) kariéra?

Lizo, mas pravdu v tom, ze v zapadnim Nemecku drzi se zatim nejvyssi statistika zen v domacnosti v cele Evrope. Ale pokud mluvime o institucni peci o deti do trech let, troufla bych rict, ze se to tyka dost maleho procentu zen, ktere opravdu maji hodne co ztratit behem dlouhe materske a vidi v svoji praci dulezitau soucast svoji identity. V Nemecku, jako asi v cele zapadni Evrope, vedle vzacnych, a jen ve velkych mestech dostupnych jesli existuji alternativy soukrome placene domaci peci a hlidani v jine rodine s detma. Myslim ze nikde neni tento problem zcela vyreseny, jen chtela jsem poukazat nato, ze model zapadnich jesli nemusi znamenat navrat k praxi ceske totality. Je to ovsem model drahy, ale spolecnost mohla by zvazit jeji nakladnost s ohledem na to, ze spousta vysoce kvalifikovanych zen jsou pro svoji zamestnani navzdy ztracene s odchodem na materskou, anebo vysokych pozici na ktere maji ani nedosahnou, proto ze je v pracovnim trhu malo kdo bere vazne. Na jejich vzdelani spolecnost vsak utraci spoustu penez a mozna by stalo za to dockat se jejich uplatneni?
Zminila jsi alternativu peci au-pairek, ale nevim pro kolik lidi je to realni moznost v ceskych podminkach. Alespon moje znami tady maji byty prislis male na svoje potreby, tezko by se stisnili, aby dostali pokojicek navic. Pani na hlidani na celou pracovni dobu je dost draha a tezko sehnatelna zalezitost. Treti duvod je takovy muj vlastni a trochu iracionalni: kdyz memu synovi bylo tri, a jeho nemocnoct ve skolce mne prestalo se libit, uvazovala jsem o au pairce.. Zamitla jsem tuto moznost nejen proto, ze se mne nechtelo vzdat se sve pracovny anebo stehovat se do vetsiho bytu. Mela jsem takovy strach, ze nejaka mlada holcina nerozpozna vazneho onemocneni nebo zpanikari ve pripade urazu. Take nebyla bych jista, ze sama doma se stara o dite tak jak ma. Ve pripade institucni peci existuje tam take nejaky kolektivni dohled, je mene pravdepodobne, ze nejaka ucitelka prasti dite pres hlavu. To vse jsou mozna jen moje uzkosti, v zadnym pripade tento model neodsuzuji, jen chci podotknout, ze on ma sve nevyhody stejne tak jak i vyhody.
To co pises o Francii je castecne pravda – ale tam i stredni vrtvy maji na au pair, a dat dite do rodiny je rozsirena praxe na venkove. Navic parizanky maji uz velice dlouhou tradici (od 19 st.) davat nemluvnata na vychovu k venkovni rodine. Tam uz samotna predstava o materstvi je tak jina od te stredoevropske, ze zadna citova ujma pro matku nebo dite ani neprichazi v uvahu.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.