Souhlasím s tebou. Mám sice jen jedno mimčo, ale také mi nepřijde, že by mi látkové pleny ubíraly mnoho času. Rozhodla jsem se pro ně také hlavně z ekologických důvodů. Když jsme na návštěvě u babičky, kde děda nakoupil zásobu Pampersek, trnu hrůzou jak je za pouhý víkend naplněná popelnice. Jsem zvyklá přebalovat látkové pleny po hodině a tak papírovou nechám maximálně tři hodiny a už se cítím provinile, že ho v tom nechávám dlouho. S opruzením máme úplně opačnou zkušenost, než maminka Píďalky. Z porodnice jsme si z papírových plen přivezli červený zadek a to tam nebyly přesně odpočítané, takže jsem jich dávala asi 8 denně a po každém přebalení mazala Bepanthenem. Doma v látkových plenách do dvou dnů opruzení zmizelo a objeví se opět pouze po zapaření v papírových (které jsou vlastně celé obalené igelitem).
Máš pravdu s těmi kalhotkami. První měsíc jsem žádné nepoužívala a balila do třech plen, jak mě to naučila máma a tu zase její máma... Pak už začal být kluk moc pohyblivý a také dnešní dupačky moc volné a široké, takže se každou chvíli rozbalil a všechno bylo umazané. Začali jsme shánět kalhotky. Přesně jak píšeš. Gemini froté neschnou, ty na druky padají a ze všech stranou utíká obsah pleny. Nakonec jsme objevili jedny (bohužel bez značky), na suché zipy s igelitovými manžetkami kolem vnitřních stehýnek, takže zadrží kde co a ve spojení se zapínacím tričkem "body" poskytují dobrou ochranu i pro devítiměsíčního čiperu, který leze, stoupá, padá.
Myslím, že papírové pleny jsou dobrým vynálezem pro cestování, jako spousta jiných jednorázových věcí, ale na denní používání je to zbytečné plýtvání přírodními zdroji. Docela by mě zajímalo, jestli někdo zkoumal kolik energie stojí výroba a dvouleté obden praní 60ti bavlněných plen a kolik výroba a likvidace těch tisíců papírových plen.
Na sáčku s látkovými plenami, které jsme koupili bylo sympatické heslo:
Balte děti do bavlnky!
Ahoj Kristýna
Předchozí