| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Látka nebo papír?

Dnes jsem už sice na podobně ekologické téma psala u sušiček prádla, ale přidám ještě něco málo k těm tolik diskutovaným látkovým versus papírovým plenkám. Doufám, že tím poněkud rozšířím obzory Katce, Janovi a dalším, kteří jsou skálopevně přesvědčeni o tom, že papírové pleny jsou ve srovnání s látkovými neekologické.

Někde jsem četla, že papírovým plenkám, které dítko ve svém nejútlejším dětství spotřebuje, padne za oběť 12 stromů. Když připočtete navíc tu horu obtížně recyklovatelného odpadu, opravdu to vypadá, že látkové pleny jsou daleko ekologičtější.

Opravdu? Látkové pleny se musí vyvářet, máchat (obvykle se doporučují dva máchací cykly) a žehlit. Pokud tak činíte denně, ročně na tuto činnost padne v průměru 1.000 kWh elektrické energie (pokud k tomu ovšem používáte sušičku, přičtěte ještě 1.200 kWh navrch a ostatní údaje příslušně znásobte) a zhruba 40 kubíků pitné vody, která se musí upravovat, čerpat, rozvádět do domácností a následně čistit. Těch tisíc kilowatthodin elektřiny představuje v hnědouhelných elektrárnách, které pracují s účinností okolo 30 %, necelou jednu tunu uhlí, jejímž spálením vznikne 250 kg tuhých odpadů plus nezanedbatelné množství emisí kysličníku uhelnatého, uhličitého, siřičitého a kysličníků dusíku. V jaderných elektrárnách pak vznikne určité množství vyhořelého paliva, které je sice ve srovnání s těmi plenami co do množství zanedbatelné, ale podstatně nebezpečnější.

Na druhé straně se energie spotřebovává už při výrobě papírových plen. Průmysl papíru a celulózy je poměrně energeticky náročný, bohužel momentálně nemám po ruce přesná čísla, abych mohla uvést přesný energetický obsah v jedné papírové plence. Na straně třetí je těžba uhlí či uranu také energeticky náročná a nese sebou možná daleko horší ekologické důsledky. 12 stromů během několika let vyroste znovu, uhlí či uran se už neobnoví.

Jak vidíte, ta záležitost není vůbec jednoznačná. Já osobně, ačkoliv se v ekologické branži pohybuji, bych si vůbec netroufla přijmout jednoznačný závěr, zda jsou ekologičtější papírové či látkové pleny. A už vůbec bych si na základě toho, jaké která máma používá, netroufla posuzovat její charakter.

Co k tomu dodat? Cena za pohodlí papírových plenek je jistě vysoká. Ale cena za nepohodlí látkových je určitě minimálně stejná, možná ještě vyšší, tak proč si to pohodlí nedopřát?

Z ekologického hlediska by asi bylo ideální vyvářet látkové pleny v mýdle na sporáku, ve kterém se topí dřívím, máchat je v užitkové vodě v blízkém potoce či v dešťovce a žehlit je žehličkou na dřevěné uhlí. Vlastně mě napadá ještě lepší způsob, jaký jsem viděla kdysi na nepálském venkově. Miminka tam pleny nemají, nosí takové zahnědlé kalhotky a v případě nehody je maminka jednoduše stáhne, vymáchá v nejbližším potoce a nechá uschnout na sluníčku :-)

Zdraví Vás

Martina

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 0+8= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.