Moudrý člověk neudělá nikomu nic schválně - ano, to je pravda. Problém je, že děti ve školce jsou jen děti a v pojmech "moudrý" a "schválně" dost plavou. Děti tohoto věku objevují způsoby chování, hranici kam až jde zajít ... To s sebou samozřejmě nese atakování těchto hranic a pokud se dítěti nedostane jasného signálu, že dál už ne, bude ataky stupňovat.
Veřejné zostuzení: Asi neexistuje jednoznačný návod. Přijde mi přijatelnější jednou za den neadresně vytknout hrubou či sprostou mluvu, než to nechat zajít daleko a pak to řešit složitě a adresně.
Mimochodem, jakožto spratek z 1.A jsem byl nesmírně zvědav, co konkrétně ukrývají spolužačky pod sukněmi. Přistižen při průzkumu zvednutých sukní jsem ještě s dalšími přistiženými musel naklusat na stupínek a spustit gatě pod kolena. Myslel jsem, že se hanbou propadnu do horoucích pekel, bylo to fakt děsné, ale až do prvomájového průvodu ve 4. třídě jsem dal pokoj. Navíc tím byla věc vyřešena, holky měly radost z pomsty, já z toho, že jsem nemusel nic vysvětlovat doma, ani nikde jinde. Vůbec jsem rád, že jsem vyrůstal v době, kdy se prohřešky řešily pohlavkem, řáckým úkolem navíc, "nucenou" prací při nápravě škody a pod.
Předchozí