Milá paní Sandro,
Udělala jste dobře, když jste nechala naočkovat svého synka novou vakcínou NeisVac-C místo vakcínou proti skupině A+C. Meningokok skupiny A se v České republice vyskytuje velice zřídka (1 onemocnění za několik let) a úmrtí prakticky nezpůsobuje. Pozor však, není to hodný meningokok, v Africe působí opakovaně rozsáhlé epidemie s vysokou smrtností!
Další příspěvky do diskuse ukazují, že bude užitečné popovídat si o dostupných vakcínách a vakcinačních strategiích v různých zemích. Teď mi odpusťte, že to udělám bleskově, protože od zítřka budu 10 dnů mimo Prahu = mimo internet. Po svém návratu připravím povídání trochu detailnější.
Takže stručně o meningokokových vakcínách:
Polysacharidová vakcína
Byla vyvinuta proti skupinám A, C, Y, W135, nejčastěji je dostupná A+C a ta je u nás od 70. let registrovaná. Její nevýhoda je, že nefunguje u dětí do dvou let věku a její ochrana je krátkodobá: proti meningokoku C chrání pouze 3 roky, pak je nutno přeočkovávat. Nově bylo zjištěno, že po opakovaných přeočkováních dochází k „imunotoleranci“ = člověk už si dál protilátky nevytvoří, ani když byl znovu očkován. Takže celoživotní imunitu neposkytne. Proti meningokoku A chrání 5 let, ale jinak je ta historie stejná. Jak už jsem ale zmínila, meningokok A u nás žádné problémy nepůsobí.
Konjugovaná vakcína
Na konci 90. let byla vyvinuta pouze proti meningokoku C. Má ohromnou výhodu proti polysacharidové, že funguje už i u malých miminek a poskytuje dlouhodobou imunitu (snad celoživotní, ale na zodpovědné konstatování je ta vakcína ještě moc mladá). Tato kojugovaná vakcína proti meningokoku C byla prvně registrována a použita v Anglii v listopadu 1999. V Anglii byla také poprvé použita k masové vakcinační kampani, v průběhu téměř 1 roku byla proočkována populace do 19 let věku a od té doby tam pokračují s vakcinací malých dětí. V době před započetím vakcinace byla v Anglii celková nemocnost meningokokem C 4 na 100000 obyvatel, nyní v roce 2001/2002 je tam celková nemocnost meningokokem C 1,3 na 100000 obyvatel. Jen pro srovnání: v roce 1995, kdy situace způsobená virulentním klonem meningokoka C v České republice kulminovala byla u nás celková nemocnost meningokokem C 1,3 na 100000. V roce 2002 je celková nemocnost meningokokem C v České republice 0,4 na 100000. A mohu zodpovědně říci, že nám v datech prakticky neunikají žádná meningokoková onemocnění díky programu aktivní surveillance, který Národní referenční laboratoř pro meningokoky zavedla v roce 1993 ihned po zjištění nového virulentního klonu u nás. Tento program surveilance provádíme ve spolupráci s mikrobiology, epidemiology a klinickými lékaři celé České republiky (to pořadí jsem zvolila náhodně, protože všechny tyto profese si zaspouží být na prvním místě při vyjádření díků za poskytování informací o meningokokovém onemocnění). V roce 1995, kdy situace u nás byla nejhorší, nebyla konjugovaná vakcína dostupná nikde na světě. Ve svém slíbeném detailnějším povídání o vakcíně podám informaci, jaký systém různých vakcinačních strategií jsme tady měli, abychom se mohli bránit alespoň s tou krátkodobě fungující vakcínou. Ale zpátky ke strategiím v jiných zemích: polysacharodovou vakcínu žádná země nepoužila k plošné vakcinaci. Teprve konjugovaná vakcína přináší přelom a postupně ji zavádějí v dalších zemích. Ale všechny ty země co ji zatím zavádějí mají několikanásobně vyšší nemocnost meningokokem C, než jsme my kdy měli a nikde není ta kampaň tak masivní, jako byla v Anglii. V České republice byla konjugovaná vakcína proti meningokoku C registrována v prosinci 2002. A myslím, že tady nikdo čas neztrácel, hned v lednu 2003 byla k její propagaci uspořádána tisková konference, jsou již distribuovány letáky a jsou podnikány další kroky k popularizaci tohoto očkování.
Pavla K.
Předchozí