Na téma jednorázovky nebo bavlna jsem narazila náhodou při hledání ekologických výrobků a rozhodně se budu snažit používat bavlnu. To jak se lidé chovají k přírodě mě opravdu děsí. Zvlášť když si uvědomím, že všechny tyhle hory odpadků jsem stihli napáchat přibližně za šedesát let. Kromě toho myslím, že všichni co jsme tady jsme vyrostli na bavlněných plenkách a aspoň jsme začali chodit v roce na nočník. Ve spojených státech některé děti ještě v pěti letech nosí jednorázové plenky. Proč ne, když je to tak pohodlné. Jenže je nejvyšší čas přestat být pohodlní, protože za pár let s tímhle přístupem budeme mít skládku i pod oknem.
Velká zátěž (asi 250 kg spotřebovaných surovin a 1 tuna vyprodukovaných odpadů na 1 dítě používající jednorázové plenky).
Diskutuje se o nebezpečí chemických látek použitých v absorbčním gelu a o riziku přehřívání pohlavních orgánů zejména u chlapců.
Jednorázové plenky vytvářejí za rok 2x víc odpadu než je roční průměr na obyvatele v ČR.
Věděli jste že, během cca dvou let, kdy dítě používá jednorázovky je třeba 4,5 tuny dřeva na jejich výrobu? A při výrobě zbydou 2 tuny odpadů, které někde opět hnijí na skládce.
Věděli jste že na výrobu jedné jednorázové plínky je třeba jeden šálek surové nafty?
Věděli jste že, při výrobě jedné plínky se spotřebuje více vody než při praní jedné várky plínek v automatce??? S energií je to podobné.
Věděli jste, že dítě za dobu od narození do doby, než začne chodit na nočník spotřebuje cca 5000 jednorázových plínek? (Pro zajímavost, ve Velké Británii se denně použije a vyhodí 8 milionů jednorázovek !!!!)
Věděli jste, že jednorázové plínky obsahují chemikálie, z nichž některé nebyly pořád zcela testovány a o jejich bezpečnosti se neustále pochybuje a debatuje?
Předchozí