| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Plenky, aneb jak jsem si vybírala

Když jsem čekala nejstarší holku, tak jsem o plenách nijak moc nepřemýšlela, byla jsem přesvědčená, že prostě budu používat látkové pleny, byla jsem na ně zvyklá z práce (jsem dětská sestra), tak jaképak copak Drobný zádrhel se objevil hned po narození mimina - děcko čůralo jak o život, pleny mi v bytě neschly a po nějakých cca dvou dnech jednak nebylo malou do čeho zabalit, jednak měla (i přes neustálé přebalování) opruzený zadek. Ostatně, kdysi jsem o tom psala tady. Tak jsem k naprosté spokojenosti najela na jednorázovky (a tehdy ponejvíce igelitové Tesco a vůbec spíš levnější typy plen) a byla jsem s nimi spokojená. U druhé holky jsem se myšlenkou na látkovky vůbec nezabývala, rovnou jsem měla papírovky, i když u ní jsem ty obyčejné igelitové nekupovala. Na látkovky taky došlo, jednou jako velká nouzovka, ale byla to tragedie - no, nic jiného jsem ani nečekala, protože to fakt byla nouzovka a já na jejich používání nebyla připravená (hlavně jsem neměla nepropustné kalhotky...).

Zlom nastal teď u třetího dítěte (nyní 4 a 1/2 měsíce). Poslední plenky, o kterých můžu říct, že mi plně vyhovovaly, byly Pampers newborn, které počítají s řiďoučkou kojeneckou stolicí. Jakmile z nich vyrostl, tak mi (jeho stále řídká a hlavně častá) stolice pravidelně protejkala z plenek na oblečení a povlečení. Ostatně, občas i moč. Byla to pro mne zkušenost nová, od holek jsem nic takového neznala, ale co už - naučila jsem se všude s sebou po kluka nosit komplet náhradní oblečení. Horší bylo, že měl věčně zarudnutý zadeček, sem tam přímo drobnou opruzeninku... opět - zkušenost to pro mne byla nová, na holky jsem většinou ani preventivně mastičku nepoužívala a zadeček byl OK.

Navíc jsem zjistila, že mi STRAŠNĚ, ale STRAŠNĚ leze na nervy neustále z obchodu tahat balíky plen. (ehm, do obchodu za jedno nejezdím autem, neb se řídit bojím, za druhé většinou chodím s celkem třemi dětmi, což je občas záhul na nervy) Jednou v listopadu mi u regálu s plenama tak nějak ruply nervy a sotva jsem přišly domů, pustila jsem počítač a na netu si objednala hadrové Bambino mio. Fakt mě tak nas*alo, že peru jak divá (mám tři pračky plen + ostatního bílého prádla týdně - dítě neustále blindí, slintá, používám je na "větrání prdýlky", k zachycování
unikajícího MM...) a ještě k tomu navíc vláčím balíky plen z obchodu... No, bylo to takové zkratové jednání, balíček jsem si na poště ani vyzvednout nechtěla, ale měla jsem v něm i další věci, které jsem potřebovala... takže teď přes den používám látkovky. Zatím krátkou dobu, takže hodnotit nemůžu, nicméně:

1. dítě mám v látce od cca 8 ranní, kdy vstávám, do cca půlnoci, jedné - kdy ho kojím a chodím spát. Za tu dobu spotřebuju 4-5 (slovy: čtyři až pět) plen, na noc dám papírovou. Dávám je i na ven, v týhle zimě stejnak nebýváme venku víc jak 4 hodiny v kuse.
2. Stále peru bílé třikrát do týdne - těch cca deset plen prostě vždycky přihodím do pračky k ostatnímu, takže frekvence praní se mi nijak nezvýšila. Prádlo suším v sušičce, což sice není ani ekonomický, ani ekologický, ale je to v našem bytě nutnost - každopádně jenom kvůli plenám ji nepouštím, suší se s věcmi, které bych do sušičky stejnak dát musela.
3. Nežehlím.
4. Prostě péče o 12 plen + 2 kalhotky mi fakt zabere pár minut

A není to o tom, že bych se snažila ušetřit (papírovky kupuju za nějakých 500-700 stovek na měsíc, teda - kupovala jsem) nebo byla "ekologický fanatik" ;o) - fakt jsem jenom neskutečně líná a nebaví mě tahat domů balíky plen z obchodu :o)

Jinak zatím můžu říct - zadeček vypadá líp, než v papírovkách, zatím jsem v látkových nemusela řešit jeho zarudnutí (a to mažu, jenom když zadeček zarudne přes noc v papírových). Kakání neprotejká (sláva, v to jsem ani nedoufala a protejkající papírovky jsem brala jako nutné zlo). Kluk se v hadrových plenách tváří stejně spokojeně, jako v plenách papírových (nejradši je ovšem úplně nahý, ale tak "daleko" jsem zatím nedošla... třeba u čtvrtého, pátého dítěte přejdu na "bezplínkovou komunikační metodu"? ;o) ). Dovednosti má stejné, ať je oblečený v plence látkové nebo papírové, takže mu větší objem asi ani nijak nepřekáží.

Ne, že bych byla pro plenky tak zapálená, že bych si i šila svoje vlastní plenky a pletla svoje vlastní kalhotky nebo tak zabraná do ekologie, že bych si doma vyráběla mýdlový sliz či kupovala ekoplenky. Akorát jsem plenkama Bambino mio docela mile překvapená a ani mi nepřijde, že vlastně používám hadrovky :oD

S.+++


PS: Ocet do praní místo aviváže mi kdysi doporučila kožařka, když jsem u ní skončila s prostřední holčinou, která měla na sobě nějaký ekzém...

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6+0= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.