| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Do poslední kapky mléka aneb Kdo nekojí s námi, kojí proti nám!

Lukáši, ale já vážně nechci řešit, kdo je u normálního porodu vhodnější :o) Nicméně té větě rozumím trochu jinak:
1. Porodní asistentka je nejvhodnějším poskytovatelem péče během normálního porodu.
2. Když se k tomu navíc ještě připočítá, že je levnější než lékař (její práce, náklady na vzdělávání...), jedná se o nejúčinnějšího poskytovatele.

Navíc si vem větu z jiné kapitoly "Příručky": "Rodící žena potřebuje svůj vlastní pokoj, ve kterém je počet asistujících osob omezen na minimum." Minimum - to je v případě porodní asistenkty 1 osoba. V případě vedení porodu lékařem osoby 2, protože od lékaře těžko budu očekávat, že mi bude měřit tlak, děťátku ozvy, přinese mi čaj... nemluvě teda o tom, že JÁ bych se cítila poněkud trapně, kdyby mě lékař-chlap chodil kontrolovat do sprchy, ve které jsem byla nahá... Ne, že by to všechno nezvládl. Ale zároveň ne že by to nebyla svým způsobem degradace jeho vzdělání.

Ale když se ti nelíbí věta z minulého příspěvku, můžu ti vybrat jinou: "Porodní asistentky jsou nejvhodnějšími poskytovateli primární zdravotní péče při normálním porodu." Tečka :o)

Že by se naše zdravotnictví k budoucím maminkám chovalo nadstandardně... no, každý tomu říká jinak - já například "zákaz svobodné volby vhodného typu porodní péče", i když slyšela jsem i název "totalita porodnictví". Každopádně nechová se dle doporučení WHO, kde je výslovně napsáno, že poskytovatel péče by se měl pokud možno snažit zajistit "kontinuitu péče během těhotenství, porodu a těsně po porodu, a není-li toho schopen osobně, pak alespoň v rámci daného systému péče." A upřímně řečeno, jak velké množství žen vidí porodníka prvně a zároveň naposledy u porodu (ten u mého prvního porodu neměl dokonce ani tolik slušnosti, aby se mi představil, takže já ani netuším, na koho mám vzpomínat ve zlém - jó, kde jsou ty doby, kdy v rodném listě bývala uvedená též porodní bába, která děťátku pomáhala na svět...)? A jak moc rozšířená je praxe, kdy porodník poskytuje péči v těhotenství, při porodu a ještě navíc po porodu pomáhá mamince s kojením a péčí o dítě? Přitom TOHLE VŠECHNO porodní asistentky I U NÁS zvládnou (samozřejmě, nepočítám speciální vyšetření v těhotenství, jako je UZ - to ani v zahraničí běžné PA nedělají, i když jsem četla o státě, kde mají speciálně proškolené některé PA, které tak činí), a přesto naše "velkorysé" (no, já osobně říkám rozhazovačné) zdravotnictví tuto možnost nenabízí. Proč?

Na druhou stranu, Lukáši, já NIKDY neříkala, že WHO zpochybňuje práci lékaře. A ani já ji nezpochybňuji, i když netvrdím, že bych si ji vybrala, kdybych měla možnost volby. Jenom jsi se ptal, kdy a kde WHO uveřejnila, že porod vedený lékařem je horší než vedený někým jiným. Tak jsem sem hodila citáty, ve kterých za nejvhodnějšího poskytovatele porodních služeb v průběhu normálního těhotenství a porodu označuje PA. Neboli porod vedený lékařem je méně vhodný. Což je samozřejmě pouze obecné porovnání, vycházejí z předpokladu, že v porodním systému existuje efektivní dělba práce a že lékaři, když musí řešit komplikace, jednak nemají tolik času, který by mohli rodící ženě věnovat, jednak díky svému vzdělání na porod nazírají spíše jako na riziko a mají tendenci zasahovat do porodu častěji než porodní asistentky. Nicméně jak už jsem psala - za "lékařský" porod nepovažuji porod vedený lékařem, ale porod s lékařskými (medicínskými) zásahy. Jak jsem koukala do příručky, tam je o něm řeč jako o porodu "řizeném" - no, nevím, kolik lidí by mi rozumnělo, kdybych tenhle termín používala, podle mne spíš evokuje představu porodu vyvolaného v předem určený den.

MMCH, Lukáši, přemýšlela jsem ještě nad tím tvým pojetím vedením porodu - je buď dobrý nebo špatný, ale ne přirozený či lékařský. Já u svého gynekologa říkala, že bych ráda rodila ve Vrchlabí, neb v Praze se na můj vkus rodí až příliš lékařsky. KDybych to měla brát podle tebe a říct, že v Praze jsou porody vedeny špatně - no, to by mi asi spíš huba upadla, než bych to z ní vypustila a hlavně připada bych si jako demagog :o) Ale zajímala by mě jedna věc: Lukáši, ty bys dokázal říct pražským porodníkům do očí, že vedou porody špatně, když jim část žen radši odjíždí do Vrchlabí než by riskovala (opětovné) setkání s nimi? Nebo snad bys to dokázal říct do očí lékařům vrchlabským, že vedou porody špatně, přesto že se k nim sjíždí těhulky z celé republiky? Je to smutné, ale já v Praze našla jenom jednu jedinou porodnici, do které bych byla ochotná beze strachu vstoupit (nicméně přesto jsem byla MOC ráda, že Lada si v bříšku hezky vydržela až do termínu, takže jsme zvládli porod i dovolenou ve Vrchlabí).

S.

PS: Ještě jedna věta z "Přiručky": "Závěrem lze konstatovat, že normální porod, u kterého je riziko nízké, potřebuje pouze pečlivé sledování vyškolenou a způsobilou porodní asistentkou, aby byly včas zjištěny počínající komplikace. Nepotřebuje žádné zásahy, ale povzbuzování, podporu a trochu láskyplné péče."
Že se mi dostává láskyplné péče od porodní asistentky, příp. porodníka - lékařky (sakra, stále jsi mi ještě neodpověděl, jak je ženský rod od "porodníka", vzpomínáš?), to manžel přivítá. Ale kdybych vyžadovala i láskyplnou péči též od porodníka - lékaře... nevím, nevím, to by asi nepřekousl :o)))

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.