Před pár lety mne velice zaujala kniha Sourozenecké konstelace on Kevina Lemana. Do té doby jsem o ovlivňování povahy pořadím narození v rodině moc nepřemýšlela. Po přečtení jsme měla pocit jako by psal o našich dětech. Je pravda, že máme doma poměrně modelovou situaci, kdy jsou děti narozeny pravidelně po dvou letech. Podle autora záleží na rozestupu mezi dětmi, pohlaví a povaze dětí, ale pokud je mezi dětmi méně než pět let, jejich vývoj je sourozeneckou konstelací ovlivněn. U většího rozdílu jde už spíš o více jedináčků v jedné rodině. Knihu si přečetlo více kamarádek a s velkou částí se ztotožnilo. Samozřejmě, že prvotně závisí na vlastnostech každého jedince a nelze zevšeobecňovat, ale myslím si, že tak jako si každý nese do života zkušenosti ze své původní rodiny, tak i sourozenecké konstelace mají vliv na vývoj člověka.
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.