| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Dopis mrtvému synovi

Dobrý den paní Marto,

Doufám, že se na mě nezlobíte, že se ozývám až po dlouhé době. Právě ode dne, co jste se mi ozvala jsem byla mimo Prahu a pak po návratu jsem nevěděla, co hasit v práci dřív, takže do Vaší diskuse jsem se podívala až včera. Mrzí mě to. Pokusím se odpovědět na „svou parketu“:

Ta mapa je hodně zavádějící. Skutečně u nás není tak vysoká nemocnost invazivním meningokokovým onemocněním jako v Africe, což podle té jejich mapy tak vypadá. Navíc, nemají tam údaje z řady zemí Evropy. Takže pro Vaši informaci, zde je několik údajů o výskytu invazivního meningokokového onemocnění a očkování konjugovanou vakcínou proti meningokoku C v Evropě v roce 2001 (data za rok 2002 se v této studii EU, které se účastníme, teprve zpracovávají): V zemích, kde se plošně očkuje (Anglie, Belgie, Island, Irsko, Holandsko) se nemocnost na 100000 obyvatel pohybovala v rozmezí 2,6 – 6,4. V ostatních zemích se plošně neočkuje a nemocnost na 100000 obyvatel se pohybovala v rozmezí 0,2 – 3,5. V České republice byla v tomto roce celková nemocnost 0,9 a nemocnost způsobená meningokokem C byla 0,3.

Zda se dělá nějaký průzkum, aby se eliminovali ohrožení? Ano, všude po světě se moří spousty odborníků s tím, proč někdo překoná setkání s meningokokem jako bezpříznakový nosič a někdo těžce onemocní a někdo nepřežije. Už to tady v té diskusi zaznělo: meningokok dokáže způsobit závažné onemocnění z plného zdraví během několika hodin. Zatím nikde na světě nepřišli na marker, který by předem upozornil, že ten člověk je v nebezpečí. Před mnoha lety se předpokládalo, že na vině může být porucha komplementu (= složka imunitního systému), ale nepotvrdilo se to. To, co zmínil jeden z přispívajících (z branže) – defekt proteinu, srážlivost krve – to není příčina, ale spíš důsledek ničivého působení meningokoka. Celosvětově je zastáván názor, že vznik a vývoj invazivního meningokokového onemocnění je ovlivněn balancí „výbavy“ člověka a meningokoka. Meningokok dokáže zvyšovat svoji virulenci a dokonce nové výzkumy ukazují, že dokáže měnit svoje antigenní vlastnosti (což může limitovat efekt vakcinace). U člověka ukazují výsledky řady studií, že rizikové faktory pro vznik a vývoj invazivního meningokokového onemocnění nejsou zdravotní zátěže, ale spíše cosi jako rizikové chování: fyzická zátěž, psychická zátěž, prochladnutí, alkohol, kouření. V naší studii to kouření vyšlo jednoznačně jako nejrizikovější.

Váš nápad, aby spojujícím článkem mezi odborníky a širokou veřejností byla alternativa odd. marketingu je zajímavý, nicméně se domnívám, že pouze toto by situaci také nevyřešilo. Jsem přesvědčena, že nejdůležitější je informovanost všech – odborníků i široké veřejnosti. V některých letech jsem mívala dojem (podložený řadou konkrétních situací), že naše široká veřejnost je úžasně dobře vzdělatelná i v hodně specializovaných otázkách. Ale rovněž jsem měla zkušenosti, že paměť široké veřejnosti je krátkodobá. Myslím, že Vaše aktivita je skvělou ukázkou, jak se dá v té informovanosti pomoci. Díky Vám jsem došla k závěru, že bude užitečné na webových stránkách Centra epidemiologie a mikrobiologie našeho ústavu zřídit přihrádku „informace pro veřejnost“. Mluvila jsem o tom na poradě našeho centra, i jsem zmínila co mou úvahu vyprovokovalo, a nápad se setkal s příznivou odezvou kolegů. Takže snad této diskusní skupině budu moci po nějakém čase říci, že už tam pár informací pro veřejnost máme a dát sem adresu.

Pavla

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.