Soužití s dvěma nebo více psy nebo kočkami během prvního roku života může snížit riziko alergizace během dětství
Mezi rodiči,dětskými lékaři a alergology je tradiční názor,že chov psů a koček jako domácích mazlíčků znamená zvýšené riziko vzniku alergie u dětí zejména v její nejtěžší formě projevující se jako průduškové asthma,atopický ekzém nebo oboje najednou.To vede některé rodiče k úzkostlivé snaze zabránit ,aby jejich děti přišly v dětství s těmito tvory do jakéhokoli kontaktu.
V poslední době se začaly v odborném tisku objevovat články dokazující,že situace není tak jednoznačná jak se tradovalo.
Americký lékařský časopis JAMA (Journal of the American Medical Association),který není rozhodně žádný bezvýznamný plátek,ale patří spolu s The Lancet a Nature ke třem nejprestižnějším odborným časopisům s medicinskou a biologickou tématikou,uveřejnil ve svém čísle 8 z roku 2002 vysoce fundovanou práci autorů z Detriotu,který ukazuje chov domácích mazlíčků s ohledem na alergii v mnohem příznivějším světle.Mimochodem redakce má na autory velmi vysoké nároky a ne každému se v JAMě podaří něco uveřejnit.
Úroveň a serioznost pulikací je proto mimo veškeré pochybnosti. Paní doktorka Ch.C.Johnoson a páni doktoři D.R.Ownby a E.L.Peterson si náhodně vybrali děti narozené mezi dubnem 1987 a srpnem 1989 a sledovali je po celých 7 let,aby zjistili zda je nějaká závislost mezi chovem domácích psů a koček a dispozicí pro alergii u těchto dětí.
Na konci studie bylo takto sledováno celkem 474 dětí.U dětí byla schopnost alergické reakce zjišťována jak kožními testy tak vyšetřením protilátek v krvi a to nejen na zvířecí alergeny,ale i na ostatní (např.roztoče,domácí prach a pyly).
Pohotovost k alergické reakci proti v š e m testovaným alergenům zjištěná kožními testy se vyvinula u 33,6% dětí,které neměly doma kočku ani psa a u 15,4% sledovaných dětí které byly v trvalém styku s nejméně d v ě m a psy nebo kočkami.Podobné výsledky přineslo vyšetření specifických protilátek v krvi,které byly pozitivní u 38,5% dětí bez zvířat a u 17,9% dětí s nejméně dvěma domácími mazlíčky.Studie přinesla i další překvapivá zjištění.Jestliže byly děti ve styku pouze s jednou kočkou nebo psem pozitivní efekt se neprojevil a počet alergií byl prakticky stejný jako u dětí bez zvířat.Další podmínkou pro pozitivní efekt byl kontakt od nejútlejšího dětství,nejlépe od narození.
Spolu s článkem přineslo 8.číslo loňské JAMy i obsáhlý Editorial podrobně rozebírající možné důvody a příčiny zjištěných nálezů.Redakce předpokládá,že příčinou by mohla být včas nastartovaná "správná" imunologická reakce v důsledku časného kontaktu se zvířecími antigeny,která nastaví správně "výhybku" a zabrání tak rozvoji nepatřičné alergické reakce. Celá práce by tedy svědčila proto,že cituji:" Soužití s dvěma nebo více psy nebo kočkami během prvního roku života může snížit riziko alergizace během dětství."
Plné znění obou článků může zájemce najít v JAMA 2002,288:963-972 a 1012-1014 včetně obsáhlého odkazu na literaturu nebo na
http://jama.prahapublishing.cz/pp/obsah/moreinfo?maid=2701&idm=608
http://jama.ama-assn.org/issues/v288n8/abs/joc02287.html
Předchozí