| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Jak se rodí doma na Spálence

vám k štastnému porodu vaší dcerky. Moc děkuji za tento článek, četli jsme ho s mou ženou a já jsem moc rád, že jste se s námi takto podělili o svůj prožitek porodu. Doufám, že i váš text posune alespoň o čárku blíž dobu, kdy v našem kulturním prostředí budou porody doma stejně běžně přijímané jako ve zbytku světa. Názor, že ženy rodící doma jsou nezodpovědné je stejně nevědomý jako přesvědčení že sunar a flaška jsou lepší než kojení, a doufám že časem skončí stejně - jako úlet dávno minuých komunistických časů.
Po přečtení některých diskusních příspěvků k tomuto článku se mi opět pěkně zvedl adrenalin. Jak se zdá, názory některých lidí nebyly před jejich publikací poznamenány ani minimální snahou o přemýšlení.
Když jsem poté, co se nám narodil Péťa psal článek o přirozeném porodu, ještě jsem si myslel, že porod doma je skvělá alternativa, která dá rodičce téměř jistou záruku pohody a dítěti dobrý start do života - oproti porodnici, kde je totéž dost nejisté.
Teď, po půl roce, už si myslím něco jiného. To je ten důvod, proč o porodech v nemocnici začínám mluvit s vykřičníky na konci vět a proč sem píšu. Od té doby znám minimálně další čtyři matky, které
prodělaly skoro ten samý řetězec událostí:
* žádná příprava na porod - v porodnici přece všechno ví a zařídí a byla jsem tam a mluvili se mnou hezky. Porod vlastně není moje věc, už aby to dítě bylo venku
* direktivně řízený porod, za velmi nepříjemných pocitů, s naprostým ignorováním přání rodičky, "bůh ví proč" velmi dlouhý, končící vyvoláním nebo invazivním zásahem
* přidušené nebo jinak zraněné dítě, s
možností trvalých následků
* nutnost aplikovat Vojtovu metodu
* jsem tak ráda že máme dítě, ale už nikdy nechci rodit. Bylo to strašné, do porodnice mne už nikdo nedostane.

Už se nedivím informovaným matkám, které chtějí rodit doma, protože je to prostě bezpečnější než rodit v porodnici.
Doma je nikdo nebude nutit do poloh a zásahů, o kterých velmi dobře ví, že jsou špatné a ohrožují dítě. Doma se nebudou muset s nikým hádat a přesvědčovat někoho, že na sebe bere odpovědnost.
Pokud budou mít doma problém, mohou odjet do porodnice. Není k tomu potřeba žádná bájná sanitka před domem, a pravděpodobnost zpoždění je tak malá, že skoro žádná. Pravděpodobnost porodních komplikací vyvolaných prostředím porodnice ji moc a mnohokrát
převyšuje.
Čím víc bude dul a porodních asistentek ochotných pomáhat rodit doma, tím víc bude ubývat už tak malého rizika. Vím jen o jednom porodu započatém doma a ukončeném v porodnici. Problém byl ve velkém dítěti. S převozem ani s časovou prodlevou nebyl problém. Problém byl až potom, hádejte kde, s personálem porodnice.
Omlouvám se všem zdravotníkům, kterých se tohle jistě dotkne, a vím že jsou u nás i takové porodnice, kde jsou rodičky a jejich děti v bezpečí před hloupým přístupem a nesmyslnými zásahy. Věřím, že časem bude takových porodnic přibývat, takže každá žena bude moci rodit podle svého výběru a podle své situace, a nebude vystavena zacházení, které by vyžadovalo nejspíš dezinfikovanou beysbollku v ruce otce (jak skutečně jeden otec napsal).
Zatím to některé porodnice řeší tak, že k porodu pustí buď dulu, nebo otce, ale ne oba. Otec neví, která bije, dá se lehce zmanipulovat (ale otče, my víme co děláme). Dula sice rozumí situaci, ale dá se lehce umlčet (buďte zticha, vás se nikdo na nic neptal).Rodička...no tak ta prostě většinou nemá sílu na čtvrthodinovou hádku s několika zdravotníky, a tak se podřídí. A dále, viz výše vypsané body.
Tím nechci říct, že porodnice je místo, kde programově ubližují lidem. Tím jenom chci říct, že se to statisticky často děje, a to tak často, že už jenom proto je bezpečnější rodit doma. A že je to i krásnější, to je vidět z příběhů všech domácích porodů, které znám.



Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.