| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Jak se rodí doma na Spálence

S těma sanitkama jsem narážela na to, že nestojí nastartované před každým domem, kde se zrovna rodí :-) Přemýšlela jsem o tom, když by se doma něco stalo, koho volat - sanitka by mi nepřišla zrovna to úplně pravé ořechové, tak jestli rovnou do porodnice a odvoz, pokud by to šlo, zařídit vlastním autem, nebo, pokud by šlo o mimi, tak dětskou převozovku (asi si na ní někde budu muset napsat číslo :-) )
PA domů nosí tužkový doppler, těžko by táhly celý monitor ;-) Ale myslím, že to při nízkorizikovém porodu stačí. Odkázala bych Tě na nějakou studii, jenže bohužel knížku, kde bych to našla jsem někomu půjčila a ten dotyčný se mi nenamáhal mi ji vrátit :-(
Mohla bys mi napsat přesně ten zákon, kde se mluví o právní zodpovědnosti lékaře a postupu lege artis? Docela bych se na to chtěla podívat (klidně na mail, trvalo by to kratší dobu, než to dohledávat tady na diskuzi ;-) ). Díky. Neptala jsem se na to sice právníka, ale kdyby nebyla PA zodpovědná za svou práci, tak kdo by za ní byl? Když například pracuje jako soukromá PA a má svoji těhuporadnu nebo chodí na poporodní návštěvy domů? To mi nějak není jasný.
Ambulantní porod - nějak jsem to nepochopila, to jako že v Brně Bohunicích je možný ambuporod? Jestli jo, je to príma. Akorát by to mělo být možné i jinde...
S přístupem ČAPa - já nevím... podle mě by to mělo jít z obou stran, protože lékaři se za ně rozhodně nepostaví a mamin je přece jenom víc ;-) Přijde mi, že boj za právní aj. zajištění porodů doma je trochu boj s větrnými mlýny, už jenom proto, že porod doma je non lege artis... Neslyšela jsem zatím, že by domorodku, která se nakonec přesune do poronice vítali s otevřenou náručí, zatím je to výrazně naopak :-( Což je přinejmenším dost neprofesionální. Co vím, psaly PA například (jestli si dobře pamatuju) do všech pražských porodnic ohledně případné spolupráce a odpověděli z jedné! a to ještě spíš zamítavě :-( A technické vybavení - bez poptávky není nabídky :-) Asi těžko si ho PA nakoupí jenom z vlastní kapsy (něco jiného by to určitě bylo, kdyby tu domporody probíhaly už na jiné úrovni a PA si mohla na rozjezd soukromé praxe vzít třeba úvěr v bance), spíš pomůžou peníze od sponzorů (rodičů...) No a ty zase nepřijdou samy od sebe. O odborném vybavení (myslím tím vzdělání) se PA taky snaží, ale asi to taky není jednoduché. Mmch v Porodním domě už pár let pořádají moc zajímavé semináře, mj. s rakouskou porodní asistentkou, která má v Rakousku porodní dům. Někdy na podzim tuším ho dokonce měli u Apolináře, přišly na něj jenom dvě místní PA (ty ostatní PA byly odjinud) a lékaři od Apolináře prohlásili, že ví o porodu všechno, že nepotřebují, aby jim přednášela nějaká PA...
Takže myslím, že "boj" na dvou frontách je rozhodně užitečný. Akorát že na té jedné je bohužel mnohem složitější a má chabější výsledky :-(
Myslím, že počet odpůrců nestoupne, spíš mi přijde, že za těch pár let (zaplať pánbůh) stoupl počet lidí, kteří už tak apriori proti domporodu nejsou, protože už o něm ví víc. A že je víc a víc lidí pro to, aby si žena mohla svobodně zvolit, kde přivede svoje dítě na svět, ať už by to mělo být v porodnici, porodním domě, nebo doma.
Tak si přejme (a třeba proto něco udělejme :-) ) ať jsou ty domácí porody zajištěny co nejdřív a co nejlíp. Kvůli nám i kvůli našim dětem.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.