Musím předeslat, že maso konzumuji minimálně (resp. po letech se k němu zase vracím - v těhotenství to vždy přijde samo). Nic nemám proti vegetariánství s konzumací mléčných výrobků a vajec (to jsou, doufám, produkty a ne "mrtvoly" ;-) ). Striktní veganství je ale něco jiného: výzkumy, které na toto téma byly zvěřejněny, se shodly na tom, že vegani mají nedostatek železa B vitamínů (nejen B12). Jen se změny na organismu způsobené nedostatkem těchto látek neprojevují hned, ale po mnoha letech, tj. až když už jsou tyto změny nevratné. Na veganství mi trošku vadí to, se vegani stilizují do nějaké náboženské sekty a vystupují stejně militantě jako masožrouti (resp. nevidím v tom žádný rozdíl).
Samozřejmě podporuji omezenou konzumaci masa (a hlavně uzenin) a zdravou výživu obecně - vláknina našim střevům velmi prospívá. Klasická česká kuchyně není nic pro mne. Ale všechno chce míru: když mé dítě sní dvakrát za rok párek nebo jde k babičce na smažený řízek, tak to jeho organismus nějak dramaticky nepoznamená. (Upřímně: také nemohu ovlivnit jídelníček v MŠ nebo ZŠ ... :-( )
Trochu mě děsí extrémy, ale společnost tak funguje, buď je něco černé nebo bílé. Takže ať si každý jí (nejí) co chce, jen nechme dětem svobodu, aby si alespoň občas vybrali, co jim chutná (pokud jim to zdravotní stav dovoluje).
Předchozí