| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Pracovní poměr těhotné zaměstnankyně

Upřesním :o)

Nemocenského pojištění musíte být účastny 270 dní v předchozích dvou letech, tedy nemusí to být vcelku, jednotlivé doby pojištění se sčítají. Sociální a nemocenské pojištění není to samé!!!,i když nemocenské pojištění je součástí sociálního. Ale například jako nezaměstnaná registrovaná na ÚP jste pro případ mateřské nemocensky pojištěná, i když jinak sociální pojištění neplatíte (ani stát neplatí) a naopak - pokud jako OSVČ platíte pouze sociální pojištění bez nemocenského pojišění (pro OSVČ není povinné, narozdíl od zaměstnanců), tak nemocensky pojištěná nejste.

Na mateřskou odchází 6-8 týdnů před porodem zaměstnané ženy, nevím, jestli i OSVČ. Ale pokud někdo nastupuje na mateřskou z titulu ochranné lhůty z předchozího zaměstnání nebo jako registrovaná na ÚP či studentka, tak nastupuje 6 týdnů předem.

Lékař nevydá neschopenku měsíc před porodem z jednoduchého důvodu - v tu dobu už totiž jste (nebo máte nárok být) na mateřské a souběh neschopenky a mateřské není možný. Ovšem pokud jste nemocensky pojištěná, ale nevznikne nárok na mateřskou z důvodu, že nemáte ke dni porodu 270 dní nemocenského pojištění, tak vám lékař vydá neschopenku 6 před předpokládaným termínem porodu a ukončí 6 týdnů po skutečném datu porodu. Jinak ochranná lhůta pro ženy, které ze zaměstnání odchází jako těhotné, činí 6 měsíců - během této lhůty mohou kdykoli nastoupit na neschopenku a bude jim proplácená (samozřejmě - když lékař neschopenku uzná za vhodnou).

Proplácení sprásou sociálního zabezpečení taky není tak docela pravda. Pokud se neschopenka nebo mateřská uplatňuje v rámci ochranné lhůty, musí to jít VŽDY přes zaměstnavatele. Ten jí pak buĎ proplatí a s OSSZ si vyplacené nějak vykompenzuje (velká organizace) nebo předá na OSSZ (malá organizace). Doklad ale v ruce potřebuje mít,protože podle něj například nahlašuje zdravotní pojišťovně, že zaměstnanky je pojištěná státem z důvodu nemoci v ochranné lhůtě, z důvodu pobírání PPM atd.

Přiznám se, že netuším, k jakému dotazu byla předchozí odpověď, upřesňuju to jenom tak obecně :o) Každopádně pokud v původním dotazu šlo o nástup na mateřskou v ochranné lhůtě, tak tam je daný termín 6 týdnů před předpokládaným datem porodu, takže těhule nemůže nastoupit už 8 týdnů předem.

S.+++

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.