| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Proč by dítě nemělo vyrůstat v dětském domově

A co mi hlava vůbec nebere - když jste konečně zařazeni mezi žadatele a několik měsíců či let čekáte na dítě do PP, dostanete nakonec dítě, které CELOU TU DOBU BYLO V DD.

Mám takovou zidealizovanou představu, jak by měl vypadat systém NVP u dětí odebraných z biologické rodiny:

1. U dítěte umístěného na základě předběžného opatření nařídit jednání o dalším osudu dítěte např. do 2 měsíců.
2. Součástí tohoto jednání musí být soudně-znalecký posudek psychologa, který vyšetří biologické rodiče i dítě (podobně jako jsou prověřování žadatelé o NRP) a zhodnotí, je-li reálná šance návratu dítěte do biol. rodiny.
3. Pokud ano, je dítě umístěno přednostně v krátkodobé PP a s rodiči je zahájena intenzivní práce pod vedením psychologa a sociální pracovnice – hodnocení úspěšnosti musí být opět časově omezeno, např. 6 měsíců. Není-li po této době dítě možné navrátit do biol. rodiny, nastává bod č. 4.
4. Pokud tato šance není, je nutné rozhodnout, zda rodiče budou zbaveni rodičovské zodpovědnosti ( pak jde dítě do adopce), či nikoliv – poté je dítě ihned nahlášeno do dlouhodobé PP, není-li z nějakých důvodů (např. výchovných či osobnostních) navrženo psychologem jinak. Do té doby je dítě umístěno v některém zařízení NVP.
5. Při umístění dítěte do dlouhodobé PP je dítě přednostně umístěno do jiného regionu než je trvalé bydliště rodičů. Kontakt biologických rodičů s dítětem je výrokem soudu upraven na základě doporučení psychologa, který provedl vyšetření rodičů a dítěte tak, aby byly hájeny zájmy dítěte. Optimální by bylo, kdyby rodiče nedostali k dispozici adresu dítěte, ale úřední adresu kolizního opatrovníka (soc.pracovnice apod.), který by případný kontakt zprostředkoval.
6. V dlouhodobé PP budou vždy rodičovská práva omezena v těchto výkonech: vydání cestovního pasu, souhlas s léčením či operací dítěte, výběr povolání, vydání občanského průkazu, event. dalších. V těchto případech budou mít vychovatelé dítěte (pěstouni) plnou moc zastupovat rodiče.
7. U dětí dlouhodobě umístěných v DD je nutno podporovat hostitelskou péči (HP), především kvůli možnosti navázat trvalé citové vazby. O HP mluvit, informovat veřejnost o této možnosti a pozvednout tuto péči na něco normálního, co je v zájmu každého z nás. Definovat potřebná vyšetření uchazečů o HP a podporovat setkávání rodin, které mají o HP zájem, s dětmi z DD, protože nutné je spontánní navázání kontaktu – např. při společných pobytech organizovaných v daném regionu. Umožnit přechod HP do PP, vyvine-li se takto situace.
K HP: měla by být samozřejmostí pro všechny děti, od nichž se očekává samostatný život po 18. roce věku, nejpozději od 15 let. Nemusí jít přímo o rodiny, ale např. o přátelství v rámci programu Pět P, jakési doprovázení do reálného světa (to, co se dělá v domě na půli cesty, ale s předstihem) – tyto vazby by měly být odrazovým můstkem po opuštění DD, ideální by samozřejmě bylo vytvoření celoživotního doprovázení (přátelství). Další možností je "virtuální dům na půli cesty", tj. vytvoření uzavřeného serveru, kde si mohou tito mladí lidé vzájemně radit, svěřovat se, probírat praktické otázky, atd. Takovéto servery jsou běžné pro nemocné jedince s konkrétní chorobou, a jsou nesmírně užitečné. Otázkou je, jaká je dostupnost internetu, ale předpokládám, že se postupně bude zlepšovat.

Pro zájemce můžu svoje představy ještě dál rozvést :-)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.