Nedá mi to, abych nereagovala.
Pracuji ve zdravotnictví, a vždycky, když čtu článek s naříkáním na neochotu a neprofesionální přístup zdravotníků, zvedá se ve mě vlna emocí, že tohle přece není pravda, takhle se MY nechováme...Jenže když se pak člověk začte do diskuze, musí se chytnout za nos - i když my tohle neděláme, zdaleka to neznamená, že to nedělají jiní. Ve vašich řádcích čtu něco podobného.
Kromě toho jsem pěstounka, máme v PP tři slečny.
Myslím si, že chápu vaše rozhořčení - děláte práci, kterou jste si vybrali, a snažíte se ji dělat co nejlépe. To ale nic nemění na tom, že život v ústavu je nepřirozený. Máme velmi dobré vztahy s personálem jednoho dětského domova, z kterého máme dítě v PP. Vím, že jsou to lidé, kteří se snaží dát dětem maximum, ale zároveň jim je jasné, že rodinu dětem nenahradí. To, že se k vám děti vrací v dospělosti, je jenom přirozené - vždyť je to součást jejich života, kterou nemůžou jen tak vygumovat, navíc jsou to jediné vazby na minulost. Pro každého člověka je důležitá jeho minulost, jeho dětství, vzpomínky. S holkama mluvíme o jejich zážitcích z domova, a rozhodně jsme nikdy neříkali nic o tom, že to tam bylo špatné. Přesto všechny tři říkají, že jim v DD cosi velmi důležitého chybělo, a vrátit by se tam nechtěly. Podívat se, zavzpomínat, to by udělaly moc rády, ale žít tam, to už ne.
A k tomu vracení dětí z NRP - znovu opakuji to, co jsem psala už jednou nebo možná i vícekrát: děti přicházející do NRP jsou často plné specifických problémů, a proto rodiny s těmito dětmi potřebují doprovázení. Každý občas zažije krizi, kdy by potřeboval vypnout, a nemá kam se obrátit, neexistuje respitní péče, asistence pro rodiny s více dětmi, psychologická podpora a pomoc. O všechno se musí člověk bít jak lev...a potom prostě někdy selhává. Je to komplexní problém, i když je mnohem pohodlnější si říct, že "oni by to stejně nezvládli, tak necháme děti vyrůstat v DD".
Svým způsobem je mi velice líto, že zaměstnanci DD v nás vidí konkurenci, nikoliv partnery v péči o sociálně osiřelé děti.
Předchozí