| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku (Ne)(Vše)mocní psychologové

Pochopitelně, že lékař, psycholog, učitel a vůbec každý, náplní jehož profese je „mezilidský vztah“, MUSÍ mít obě uvedené vlastnosti. Ty však jsou samy o sobě značně strukturovány, takže můžeme potkat psychologa, jenž je odborníkem na gamblery a v jejich terapii má pozoruhodné výsledky, zatímco jedna hysterická panička jej dokáže totálně rozhodit. Neexistuje člověk (tedy ani psycholog), který by vyšel se všemi, byl všem sympatický a nenašel by se jediný pozemšťan ochotný říci o něm křivého slova. Takže zatímco schizoidnímu klientovi vyhovuje spíš věcný přístup, cykloid by vám o takovém psychologovi zajisté pověděl jen to nejhorší. Chci tím říci, že ne všichni psychologové musejí nutně mít stejný typ, druh, strukturu empatie a sociální inteligence, čímž se pro tu skupinu klientů, jimž typologicky neodpovídají, stávají automaticky podezřelými individuy na hranici šarlatánství.
Co se syndromu vyhoření týče, bohužel zcela nezávisle na vaší víře nebo nevíře v něj existuje. Existuje i nezávisle na psychických kvalitách těch, jež plíživě napadá. Ba naopak by se dalo říci, že napadá právě ty nejlepší z nejlepších. Ty, kterým na jejich práci enormě záleží, ty, kteří svou prací doslova žijí. Pokud někdo dělá práci, která ho nebaví, není na ní psychicky a citově závislý, stává se tudíž vůči ní v podstatě mnohem méně zranitelným nežli člověk prací zaujatý. „Burn out“ totiž spočívá v tom, že uspokojení psychologa (učitele, lékaře, ošetřovatele atd.) je plně závislé na objektu jejich péče. Nikdy totiž nemůže s určitostí říci, že jeho práce je u konce (klient je zdráv, žák obsáhl veškeré vědění oboru atd.). V TĚCHTO PROFESÍCH PROSTĚ NENÍ MOŽNÉ KONKRÉTNĚ URČIT OKAMŽIK ÚSPĚCHU. To s sebou přináší vnitřní nejistotu (a nemohl jsem udělat ještě něco, co kdybych byl místo tohoto udělat tamto…). Takže následkem kombinace
1) intenzivní zainteresovanost na své profesi
2) nemožnost předem určit jedinou spolehlivou cestu vedoucí k úspěchu
3) závislost vlastního uspokojení na objektu mojí péče
je vysoká pravděpodobnost vzniku syndromu vyhoření. Záleží pochopitelně na osobnosti psychologa (učitele, lékaře, ošetřovatele aj.) do jaké míry dokáže tato negativní působení pomocí psychohygieny zmírnit.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.