Těhotenství se zaměstnavateli hlásit nemusí, ale je korektní to oznámit tak, aby měl dost času za vás najít náhradu (což je u různých profesí různá doba, že, takže jedotná rada neexistuje). Písemně bych ho hlásila snad jedině v případě, že bych požadovala nějakou výhodu z pozice těhotné (abych měla podložené, že jsem žádala).
Jako těhotná můžete dostat výpověď jenom tehdy, pokud se zaměstnavael (nebo jeho část) ruší či přemisťuje nebo pro hrubé porušení pracovní kázně. I pokud by zaměstnavatel nevěděl, že jste těhotná a dal vám výpověď třeba pro nadbytečnost, je výpověď neplatná.
Přeřazení na méně výhodnou pozici. Uf. Tady asi bude potřeba rozlišit, proč a jak k přeřazení došlo. Je to tak, že pokud těhotná koná nějakou práci, kterou by dle posudku lékaře konat neměla, neb ohrožuje její těhotenství, tak ji zamětnavatel musí přeřadit na jinou pozici. Pokud na té jiné pozici dosahuje nižšího výdělku, tak se jí mzda dorovává vyrovnávacím příspěvkem v těhotenství a mateřství (dávka z nemocenského pojištění). Ovšem PODLE MNE pokud by k takovému přeřazení došlo, aniž by to bylo nutné z důvodu těhotenství (prostě se jenom zaměstnavatel rozhodnul z nějakého organizačního důvodu), tak vyrovnávací příspěvek nenáleží. V tom druhém případě je ale důležité, aby přeřazení bylo v souladu s pracovní smlouvou (tedy - čím podrobněji je pracovní zařazení a mzda ve smlouvě definována, tím obtížnější je pro zaměstanavatele zaměstnance přeřadit). V tomhle případě ale těhotenstství nehraje roli, pokud pracovní smlouva dovoluje přeřazení zaměstnankyně, tak ji přeřadit může, i těhotnou.
S.+++