Rodičovská dovolená je ze zákona pouze do tří let, tu ti zaměstnavatel poskytnout musí. Pokud chceš zůstat doma delší dobu, tak už je to jenom na dohodě se zaměstnavatelem. Můžeš si s ním domluvit neplacené volno - pokud se na něm domluvíte, tak zůstáváš dál zaměstnancem, pokud znova otěhotníš a porodíš, budeš mít znova nárok na mateřskou + další tříletou rodičovskou dovolenou.
Pokud zaměstnavatel na neplacené volno nepřistoupí, tak buď musíš nastoupit zpátky do práce, nebo musíš dát výpověď nebo se můžete domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou. Rozdíl mezi výpovědí a ukončením dohodou je ten, že u dohody si dohodnete nějaké konkrétní datum, ke kterému skončíš, mezitím co výpověď má dvouměsíční výpovědní dobu, tedy je na ni potřeba myslet včas. Pokud dáš výpověď ty nebo pokud se dohodnete na ukončení pracovního poměru dohodou, tak ti odstupné samozřejmě nenáleží.
Další možnost je, že prostě nebudeš chodit do práce - v takovém případě ti bude zaměstnavatel evidovat neomluvené absence a pravděpodobně tě vyhodí za hrubé porušení pracovní kázně. Ani v tomto případě ti odstupné nenáleží, navíc čistě teoreticky po tobě může zaměstnavatel soudně vymáhat úhradu nákladů, které mu vznikly tím, žes nenastoupila (ale popravdě - neumím si představit, že by to někdo použil u matek po rodičovský).
Pokud dojde k ukončení pracovního poměru (ať už jakýmkoli způsobem), tak pokud odcházíš jako těhotná, máš půlroční ochrannou lhůtu, během které můžeš nastoupit na mateřskou. Později už nárok na mateřskou ze zaměstnání nemáš. Tady v tom ještě záleží, kdy ti rodičovská dovolená skončí, od příštího roku by měly být nové podmínky, snad by měla být i kratší ochranná lhůta. Ale přesně jsem to zatím nezjišťovala, ono stejně vláda se zákonama stále ještě "kouzlí" a včera jsem četla, že v některých bodech chce pozdržet platnost zrovna zákona o nemocenském pojištění... takže předem těžko říct.
S.+++