Spočítala to například Katka v tomhle článku tady na rodině: http://www.rodina.cz/clanek4838.htm
Cena energie a vody za jedno praní (přibližně každé tři dny, řekněme asi 15-20 plen) jí vyšla i pro nejméně výhodný tarif srovnatelná s cenou dvou jednorázovek. Plus náklady na prací prostředky, které jsou ovšem minimální, pokud používáte ekologický mýdlový sliz vlastní výroby (viz recept na http://www.latkovepleny.cz/).
A práce? Žehlení není po šestinedělí nutné. Nasypat jednou za tři dny pleny do pračky, pověsit, suché sebrat a složit, řekněme maximálně hodina celkem a to spíš přidávám. Takže asi 2 hodiny týdně.
Mě tahle jednoduchá matematika rozhodně vychází pro látkovky. A taky je už nějakej ten pátek používám a jsem rozhodně spokojená. Mímo se mi v papírovkách dost často opruzovalo, v látkovkách skoro vůbec, jen když nepostřehnu bobek a zapomenu včas přebalit. A jsem spokojená nejen s plenami, ale hlavně sama se sebou, že se nechovám jako většina spotřebních lidí podle reklamna úžasně suchý zadeček- koupit, použít a zahodit. Bez přemýšlení kde se co bere a kam se poděje.
Ze začátku jsem se toho taky bála, že to bude spousta práce, takže jsem se děsně dlouho odhodlávala, a ta počáteční investice... :-/. Ale asi v 5-ti měsících jsem je se rozhoupala, koupila si testovací sadu od popoliny plus ještě jedny svrchní kalhotky (investice asi jako 4 balíky jednorázovek v akci) a od té doby je Jůla v látkovkách. Kombinuju to s klasickejma čtvercovkama (těch mám 30). Na noc, nebo když někdy nestihnu prát či sluníčko sušit, nebo na delší výlety máme v záloze papírovky, ale spotřebujeme tak balík za 2 měsíce.
Předchozí