| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Plenky a životní prostředí

Jano - tedy nevím, jak balíš a jak často přebaluješ dítě, ale já tedy rozhodně neměla 1 pračku za 3 dny.
Látkové pleny jsem měla na první dceru -
prvního půl roku jsem denně večer namáčela - nemaje pračku - potom prala, máchala, ždímala, věšela, v zimě - v létě, venku sušila, ráno vstávala o 2 hodiny dříve a žehlila a žehlila....... A to jsem měla v balení praxi, takže se mi dcera nepročůrávala mimo plenky! Ale každé přebalení byly 3 (a dokonce zpočátku 4) pleny. Ale i potom, co jsme sehnali pračku (to víte, rok 1988 - nešlo jen jít a koupit) tak to bylo denně pračka. A pleny se přece perou na vyvářku, takže ta spotřeba energie je mnohem větší.....
Když jsem čekala dceru druhou, také jsem řešila dilema „látka nebo papír". Původně jsem také plánovala, že doma bude látka a ven papír, ale byly jsme skoro pořád venku (je narozena 30.7.) a tak látkovek bylo za 24 hodin tak málo, že nevydaly na pračku a pleny - byť promáchnuté - začínaly zapáchat. Ale stále jsem měla pocit, že na „látce" ušetřím. A tak jsme s mamkou sedly, vzaly papír a tužku a počítaly: cena nových plen (já vím, že jsem měla po té první dceři, ale chtěla jsem mít stovnání "z čistého stolu", tedy pro maminku, které se při prvním dítku rozhoduje) + cena prášku + cena vody na vyprání + cena el energie na vyprání + amortizace pračky (je nutno počítat se cca 7 - 10 vyvářkami týdně navíc oproti běžné produkci prádla) + cena el. energie na žehlení. Popravdě řečeno jsem vycházela z odhadu, že bude mít dítě cca plenky do 14 měsíců ve dne a do cca 2 let v noci. A došla jsem k výsledku, že budu-li kupovat levnější druhy plenek (upřímně řečeno mně i malé vyhovovaly všechny vyzkoušené značky kromě Pampers, u kterých měla dcera zadeček samou žmolku jakoby rosolovité hmoty, která „vylézala" z pleny), dostanu se u provozu na jednorázovkách na zhruba +10% ceny "provozu na látkovkách".
A když bych připočítala svůj čas.... No a tak jsme byly v „jednorázovkách" až do plenkového konce.
Vřele mohu také doporučit tzv. "rybí mastičku", s tou jsme nezažili ani den opruzenin.

Simča

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6+0= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.