| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Když muž spravuje…

A tohle ještě víc

Rtuť spolu s brómem patří mezi jediné prvky, které jsou za normálních podmínek (20°C a 101,325 kPa) kapalné. Rtuť není jedovaná akutně. To znamená, že zde nerozhodují minuty nebo hodiny, ale spíše dny a týdny. Naopak je velmi jedovatá chronicky. Proto je také považována za jed dle nařízení vlády č. 40/2002 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 114/1999 Sb., kterým se pro účely trestního zákona stanoví, co se považuje za jedy, nakažlivé choroby a škůdce. Její zneužití jako teroristického prostředku není pravděpodobné, neboť jak bylo uvedeno, působí dlouhodobě, ale nelze to zcela vyloučit, protože toxické páry rtuti nemají varující účinky a rozlitá rtuť se velmi těžko zachytává a snadno zapadne do různých mezer v podlaze, na terénu apod. V místnosti pak vytváří poměrně toxickou koncentraci svých par. Pokud tam pobývají trvale anebo často osoby, jejich postupná otrava vdechováním par rtuti je nevyhnutelná. Chronická otrava se projevuje kovovou chutí v ústech, bolestí hlavy, později vředy na rtech a tvářích, nervovými poruchami, pocity únavy a slabosti, také bolestí a závratěmi, poruchy hmatu a zraku. Přípustný expoziční limit (PEL) 0,05 mgm-3 a nejvyšší přípustná koncentrace (NPK-P) 0,15 mgm-3 platné pro rtuť podle nařízení vlády č. 178/2001 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci v ovzduší pracovišť, jsou dosaženy již při - 25°C a při pokojové teplotě +20°C koncentrace par rtuti (těkavost - C20 = 15 mgm-3 = 1,8 ppm) překračuje NPK-P stokrát. Proto také riziko akutních otrav je hodnoceno v klasické toxikologické stupnici rizikovosti v důsledku jedovatosti jen akutní stupněm A 2, ale chronické stupněm CH 7.

Nutnost dekontaminace

U rozlité rtuti je proto nutná důkladná dekontaminace, její postup má dvě fáze:

mechanické odstranění: metením, vysátím (specifická hmotnost rtuti je 13,6 gcm-3, bod tání -39°C a bod varu 357°C).

chemická detoxikace: na podlahu apod. rozprášíme jemně práškovou síru (měla by ji mít každá chemická laboratoř HZS ČR nebo ji lze zakoupit), kterou vmeteme do všech štěrbin, necháme působit nejméně 100 hodin a poté odstraníme důkladným vysátím.

Necháme zkontrolovat hygienickou službou přítomnost par rtuti a dle výsledku opakujeme proceduru s práškovou sírou. Kontaminovaný terén je potřebné odstranit na toxickou skládku.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 0+8= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.