| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Vojtova metoda a psychika

Pokusím se vysvětlit, jak je asi míněn onen pozitivní vliv...Jestliže vezmeme v úvahu nějaké dítě vážněji postižené s vetším omezením hybnosti, pak - pokud by nebylo rehabilitováno - se začne zpomalovat i vývoj psychický, protože takové dítko nemůže poznávat svět kolem sebe, tak jako ostatní děti v jeho věku. Jen pro ilustraci pokud mimčo otáčí hlavičku jen na jednu stranu, přichází o zrakové podněty z druhé strany...je tedy ochuzeno možná i o polovinu těchto podnětů. Pokud starší dítko má omezenou lokomoci, nedovede se třeba otočit, či později doplazit za hračkou, pohybovat se po místnsti, osahávat nábytek... je ochuzeno. A tady, myslím, začíná psychika stagnovat (z nedostatku podnětů), i když miminko je a bylo dosud psychicky v pořádku a má třeba do vínku danou vysokou inteligenci.
Rehabilitace se snaží tomuto předejít, či daný stav co nejvíce zmírnit a vývoj nasměrovat správným směrem. Takže asi tady se tím myslí ten pozitivní vliv na psychiku. Prostě pokud zabráníme tělesnému zaostávání, zabráníme zaostávání i mentálnímu...( a někdo to nazval "pozitivní vliv").
Ovšem - a s tím souhlasím s autorkou čláku, vliv je tu také negativní. Jako studentka fyzioterapie jsem absolvovala několik týdnů na praxi i u Vojtovy metody a vím, co to zhruba bnáší a přiznám se, že jsem si moc přála, abychom se tomu s naší malou vyhnuly. Děti přitom hodně pláčou, jsou ve vynucené poloze, je jim to nepříjemné a hlavně - většinou prostě pláčou. Toto je to, co vidíme navenek, co se děje uvnitř v té malé hlavičče při "rozbálování pohybových vzorců"(=moje označení)s psychikou, kdo ví? Každopádně i tyto nepříjemné zážitky v té malé hlavičče už někde zůstanou.

Když "hrozila" rehabilitae i nám, řekla nám k tomu naše paní doktorka toto: že všechno má nežádoucí účinky, každý lék, i rehabilitace (výše uvedené...)a že ona jako lékař musí pečlivě zvažovat co převáží - zda dobré výsledky z léčby, nebo nežádoucí účinky. Čili je nutné se zamyslet, jak moc je léčba nutná a jak moc nám vadí nežádoucí účinky v porovnání s výsledkem.
A ještě jeden dodatek. Ve škole nám říkali, že častý argumet proti Vojtově metodě je, že v dospělosti jsou tito lidé neurotiččtí. Nikdo nám to tenkrát nevyvracel, jen jsme se zamýšleli - např. (vážnější případ) neurotický chodící člověk, nebo vozíčkář mentálně zaostalý, ale v "pohodě"?

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.