Bobe mnoho let jsme měli televizi, ale pak jsme pochopili, že je to značně neúnosný stav. Jinak, to co píšeš je zcela k věci, nevím proč tě hned obviňují z napadání. Asi to bude tvoje karma :-) Já ani nejsem ten člověk, co si chce televizi už brzo pořídit, tím je autor článku :-)
Mám zkušenost, že televize je značně vcucávací médium. Ať ji dáš kam dáš, za chvíli je z ní stejně střed obýváku (my máme obytnou kuchyni). Soupeř je to silný dost, nakonec smyslem televizního vysíláí není distribuovat zábavu, informace a poučení. Smyslem je distribuovat komerční nebo politickou reklamu (z té se totiž platí naprostá většina nákladů). To ostatní nás má jen dostat k obrazovce - reklama je totiž dost nudná. A aby to fungovalo, dělají na tom profíci (tedy v převážné většině - i v TV dělají idealisté, ale moc jich asi nebude). Boj s tv je dost těžký pro dospělého, kolikrát jsme se divili, kolik nám to zase úplně nesmyslně sežralo času. Pro děti je bez podpory dospělých ztracené - nanec se dívají maximálně možný čas, a jsou to samé hádky a přesvědčování. To bych jim musel dělat nepřetržitý aktivní program, a to opravdu nezvládáme.
S tvými čtyřmi body musím v zásadě souhlasit. Nic jiného na koukání v TV není. Problém je v tom, že to nemůžu z tv mít zvlášť, buď všechny ty bláboly plus těch pár dobrých věcí, nebo nic. Takže radši nic. Nepopírám tedy, že se dá v tv občas něco vidět, ale je to otázka ceny a výhodnosti - tohle pro nás cenu nemá.
To co vy máte z tv (nejen, já vím) my máme odjinud, většinou z netu, naživo, z knih nebo z filmového klubu. Je to prostě jen trochu jiné, na jiných místech, v jiné kvalitě. Např. zprávy ze světa mám většinou později než ostatní, zato většinou mnohem detailnější. Taky mám svoje oblíbené teorie o nebezpečné iluzi reality a poznání reality, které jakýkoliv pořad televize sugeruje, ale to tady nebudu rozvádět.
Ještě k těm dětem. Hnedle jsem se zeptal starší dcery, jak se cítila ve škole jako beztelevizák (neptal jsem se poprvé, ale teď se na to kouká s odstupem). Řekla mi, že skutečně otázka "viděla jsi v televizi...?"je jedna z těch důležitých "otvíracích otázek rozhovoru". Tedy na základní škole. Přesto "být out" je příliš silný výraz pro tu situaci. Holky byly prostě zvláštní. Taky jsme prý byli jedni z mála, co měli doma rychlou lajnu na net, tím se jim prý navýšil sociální status :-) Mít či nemít tv je i otázka distribuce času. Co člověk doma nepročumí na tv, využije jinak, a mám dojem že líp - u nás většinou na čtení nebo na přímý kontakt.
To všechno jsou jen naše názory a naše rodinná strategie. Ty máš zase svoji. Oba o tom přemýšlíme, jak se zdá, takže díky za možnost se o tom pobavit.
Předchozí