| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Techniky dýchání při porodu

Katko, no vidíš to - já rodila v porodnici, kde se "správně" dech nezadržuje, rodila jsem v ní dvakrát a ani jednou mi to nikdo nedoporučoval. Jeden porod proběhl za asistentce PA Konvalinové, ta se k problematice tlačení kdysi vyjádřeila v poradně HAMu takto:

Jedna zahraniční kolegyně říká o druhé době porodní svým klientkám: "Ďábel ve tvé hlavě ti bude šeptat: TLAČ, TLAČ A BUDEŠ TO MÍT BRZY ZA SEBOU! A anděl ti bude našeptávat POMALU, POMALU AŤ SE NEPORANÍŠ!" Neslyšela jsem výrok, který by lépe vystihl situaci, o které mluvíme. Jakmile zjistím, že branka je zašlá ( začala druhá doba porodní ), oznámím ženě, že porodní cesty jsou otevřené a bude třeba děťátko vytlačit. Nechávám ji tlačit tak, jak sama cítí a po každém zatlačení ji chválím a povzbuzuji, když si přestává věřit. Připomínám, že není třeba tlačit každou kontrakci, pokud bude mít pocit, že si ona i děťátko potřebují odpočinout. Jakmile se hlavička začne ukazovat ve vchodu poševním, nutivé kontrakce jsou pro mnohé ženy velmi nepříjemné. Mám-li v péči ženu, která intenzívně tlačí, nabádám ji, aby vydechovala, eventuálně křičela - tím se sníží tlak hlavičky na hráz a tkáně mají šanci se pomalu rozvinout. Nejhůře je snášena doba, kdy se hlavička po kontrakci vrací zpátky do pochvy - ujišťuji, že je toto normální, že si tak matka i dítě odpočinou. Ve chvíli, kdy se hlavička přestane schovávat a její velká část zůstává před rodidly i mimo kontrakce (velmi nepříjemná chvíle!) ujistím maminku, že ji čeká poslední kontrakce, prosím, aby vydržela dýchat a bráním svou rukou hlavičce v rychlém postupu. Při příští kontrakci porodíme děťátko buď bez poranění nebo s takovým poraněním, které vznikne v místě, které je nejslabší, kde se nejlépe zhojí a nejméně bolí. Když ranky nekrvácí, není třeba ani šít.
Závěr: trpělivost a nespěchat na porod. Musím říci, že nejvíce velkých poranění jsem za svou mnohaletou praxi v různých porodnicích viděla právě v souvislosti s nástřihem. Při intenzívním tlačení vznikají vedle nástřihu další trhliny z toho nechvalně známého pokřiku na porodních sálech: nadechněte se, zadržte dech a TLAČTÉÉÉ!!!

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.