Katko, nejsem z oboru, jsem "kousek vedle" - původní profesí dětská sestra, i když na porodním sále jsem pracovala naposledy v rámci praxe na střední škole ;o)
JInak nástřih hráze já osobně teda nepovažuju za OCHRANU hráze, protože výsledkem není NIKDY hráz celistvá, ale VŽDY hráz poraněná. Věřím tomu, že nastřižená hráz se lékaři lépe šije, nevěřím tomu, že se lépe hojí - pokud vím, tak zrovna tohle doposud nebylo prokázáno. Kdyby to pravda byla, nejspíš by se to prokázat podařilo, protože pokud je mi známo, tak různé studie na téma nástřih x natržení dělané byly. A pokud vím, tak jejich výsledkem je doporučení Světové zdravotnické organizace nástřihy minimalizovat, dělat je pouze v odůvodněných případech (znaky poruchy plodu; nedostatečný pokrok porodu; nebezpečí trhliny III. stupně, včetně trhliny III. stupně z předchozího porodu) s cílem dosáhnout max. 10% nástřihů.
CO se týká ochrany hráze rukou, tak se přiznám, že netuším, jak to vypadá ve světle oficiálních výzkumů současnosti :o) nicméně v příručce WHO se píše, že není možné jednoznačně určit, jestli ochrana hráze poranění hráze napomáhá nebo předchází. Ne, že bych se chtěla příručkou nějak ohánět, jenom jsem si ji zorvna otevřela kvůli těm nástřihům, takže to mám před očima - nutno říct, že co se tam píše, jsem před porodem měla i z jiných zdrojů, takže opět je to takové že buď ano, nebo ne ;o) Fakt je ten , že příručka zmiňuje nějaký v té době zrovna probíhající výzkum, o kterém netuším, jak dopadl, protože zrovna tohle mi nepřišlo až tak důležité, abych si zjišťovala.
Takže vzhledem k výše napsanému SI MYSLÍM (zdůrazňuji JÁ SI MYSLÍM, netrvdím to jako fakt, ale jako můj subjektivní názor), že lékař zas až tak moc šancí na zabránění natržení nemá.
Souhlasím s tím, že zdravotníci by měl být ta jistota, která pomůže (když žena pomoc potřebuje). Proto ráda vzpomínám na své dva druhé porody, kdy zdravotníci opravdu byli "jenom" tou jistotou a je mi trochu líto, že to nedokázali též zdravotníci u mého prvního porodu.
Předchozí