Psa nemám, nejsem blázen, který bude týrat zvíře v panelákovém bytě, kočku mám u našich a ta je krmena konzervami, ale nepředpokládám, že bych naší kočku někdy v budoucnu konzumovala, takže to, jestli je ve zmíněné konzervě nějaká jistojistě "výživná" složka, mi až tak nevadí. Fakt, že jsou třeba GMO používány ke krmení hospodářských zvířat, které skončí na našem stole, tak ten mi vadí.
Něco o GMO: Geneticky modifikované organismy nebo-li GMO jsou organismy (bakterie, rostliny i zvířata), jejichž genetická výbava byla záměrně změněna vnesením cizorodé genetické informace. Do obyčejných rajčat se tak vnáší například gen z baktérie, do jahod zase gen z ryby a do kapra lidský gen urychlující růst. K podobné „výměně informací" mezi rostlinami a živočichy v přírodě normálně nedochází. Pouze s velkou dávkou obrazotvornosti by bylo možno si představit jahodu v mileneckém objetí s rybou, natožpak čekat, že ti dva spolu zplodí životaschopného potomka. Zatímco v přírodě probíhá výměna genetické informace mezi jedinci téhož druhu, případně druhy úzce příbuznými, u GMO se v laboratořích do hostitelského organismu vnáší cizorodé geny „šité na míru". Děje se tak na objednávku velkých nadnárodních společností, které si takto vytvořené organismy nechávají patentovat jako průmyslové zboží.
Mějme vždy též na paměti slova harvardského profesora genetiky Richarda Lewontina, který pro New York Times Magazine řekl: "Nikdo dnes nedokáže přesně říct, jaký dopad může mít GMO na životní prostředí. O tom, jak se organismy z DNA vyvíjejí, víme zatím tak strašně málo, že mě samotného by velmi překvapilo, kdybychom v budoucnosti nedostávali jeden tvrdý úder za druhým."
Předchozí