Vkládám vám sem informační letáček, který dáváme na našem Dětském odd. epileptikům. Co se týče volání záchranky, tak u zavedených epileptiků s běžným záchvatem není záchranka nutná, akorát ztratí epileptik den pobytem v nemocnici. Ale to musíte toho člověka znát. Pokud bude někdo koho neznáte mít epileptický záchvat třeba v autobuse tak asi si nikdo netroufne sanitku nezavolat.
Epilepsie
Epilepsie postihuje 0,5 – 1% populace.
Co dělat aneb první pomoc při záchvatu
V případě epileptického záchvatu (křeče části až celého těla) v první řadě nepropadněte panice. Zachovejte klid, odstraňte z dosahu všechny předměty, o které by se mohl epileptik zranit, zabraňte pádu (z postele apod.). Zbytečně s ním nehýbejte, pokud to není bezpodmínečně nutné, nesnažte se ho omezovat v pohybu, nedávejte mu nic do úst.
Po odeznění záchvatu mu odstraňte možnou překážku z úst, např. snímatelná rovnátka či potravu, snažte se zmírnit pozáchvatovou zmatenost.
Režim epileptika
1.Antiepileptika (léky proti epilepsii) užívat pravidelně, každý den ve stejnou hodinu.
Náhlé vysazení léčby může vyprovokovat záchvat.
Pokud dítě léky vyzvrací do ½ hodiny po podání, podejte celou dávku znovu, pokud do 1 hodiny, podejte poloviční dávku.
Poraďte se s neurologem, co dělat, když dítěti zapomenete podat lék.
2. Dodržovat termíny pravidelných kontrol u lékaře
3. Pravidelná životospráva
pravidelný režim dne a noci (chodit spát a ráno vstávat přibližně ve stejnou hodinu), není vhodné ponocování, dospávání, malé děti dáváme spát odpoledne jen pokud to vyžadují (lehký spánek může provokovat epileptický záchvat)
strava normální, tekutiny dostatečně (ale pozor na rychlé vypití většího množství najednou)
absolutně abstinovat, to znamení zákaz veškerého alkoholu, tedy i piva, cukroví s alkoholem, pozor na léky s alkoholem, epileptik nesmí požívat jakékoliv drogy
pravidelné vyprazdňování moči a stolice
4. Další
vyhnout se námaze ve velkém teple, na prudkém slunci (pozor na přehřátí)
vyhnout se námaze v noci (je nutné dodržovat pravidelný spánek)
sport provozovat rekreačně, nepřetěžovat organismus, plavání pod dozorem, jízda na kole jen po cestách bez dopravního provozu, zákaz šplhání
nejsou vhodné rizikové sporty (např. potápění, horolezectví apod.)
vyhýbat se rizikovým situacím, které již záchvat vyprovokovaly, např.:
- situace, které vyžadují delší pozornost
- stres
- blikající světlo (TV, počítač, stroboskop na diskotékách apod.)
- jízda autem
- hluk
vybírat budoucí povolání po poradě s praktickým lékařem a neurologem, epileptik nesmí pracovat ve výškách, ve směnném provozu či u rotačních strojů
epileptik nesmí řídit motorové vozidlo, motorový člun či letadlo (pro povolení řízení osobního motorového vozidla existují zvláštní nařízení, základem je disciplinovaná a spolupracující osobnost, u léčeného epileptika minimálně 2 roky bez záchvatu).
vhodné je vyvarovat se i některých dráždivých látek jako např. yzop, rozmarýn, fenykl, šalvěj
nutné je též hlásit možné těhotenství, případně před plánovaným otěhotněním se s lékařem poradit (většina antiepileptik se nesmí v těhotenství podávat pro riziko postižení plodu)
Předchozí