| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Samozřejmě! Na mateřský budu pracovat…

Ahoj kimmy!
Zaujaly mě Tvoje příspěvky v této diskusi, zejména některá srovnání toho co je u nás s tím, co je jinde ve světě, jak jsi psala výše.
Obávám se, že hlavní rozdíly jsou 2. Jeden z nich zmiňuješ sama - téměř neexistence částečných úvazků v Čr a jen v minimálně povoláních můžeš opravdu pracovat i z domu. Kdysi jsem pracovala v jedné švýcarské firmě - tam neexistovaly výjimky v pracovní době. Všichni museli dělat od 8 do 17, žádná výjimka třeba pro mámy s dětmi, že by mohly chodit dříve, nebo naopak končit později. Jedna kolegyně dokonce měla do práce takové spojení, že čekala skoro hodinu ráno až někdo odemkne kanceláře a dítě musela vypravovat do "noční" - rozuměj ranní družiny. Pracovatr z domova - neexistovalo. přitom já tam byla účetní, tak by to teoreticky neměl být problém. Jsem přesvědčena, že toto ve většině firem v civilizovaných zemích (na Západ od naší hranice) není a předpokládám, že kvalitním pracovnicím, resp.pracovníkům mohou zaměstnavatelé vycházet vstříc úpravou pracovní doby.
Druhý rozdíl - neexistence péče o dítě mladší 3 let. Myslím, že náš stát prostě doplácí na to, že nejsou jesle, ani státní ani obecní, ani rodinné nebo podnikové a školky se se svým vybavením a personálním obsazením při nejlepší vůli nemohou starat o mimina. Nevím, jestli je ekonomicky výhodnější platit tak dlouhou mateřskou než nabídnout matkám i jiné možnosti a ty podporovat (podnikové školky - jesle, např.). Navíc normální lidi v ČR nevydělávají tolik, aby si mohli platit chůvu. To tak možná, když chce žena (či muž) jen na 1 den v týdnu pracovat nebo si ostatní dny zajistí svépomocí, rodinnou nebo přátelskou.
Já sama jsem ráda využila možnost 4 let doma s dětmi (i když tenkrát byla mateřská něco přes 2 tisíce), ale pak jsem je stejně ráda "odevzdala" do dobré a vyzkoušené školky a sama šla radostně do "procesu". Nejdříve na půl úvazku, ale po půl roce již naplno z finančních důvodů.
Opravdu nejsem tím, kdo by si myslel, že děti bez matek trpí, ale na druhou stranu je dobré, že ty, které chtějí doma zůstat déle, mohou. Ty, které chtějí hned pracovat, by se ale asi měly zamyslet, zda spíše než mateřskou pro pracující maminky by nepřivítaly právě pomoc státu se zajištěním dětí v době kdy poracují (jesle - rodinné, podnikové, apod..). Fakt nevím.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.