| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Klíště

V zásadě správně. Ale (jsem krapet z oboru) myslím, že je celkem jedno, jestli klíště zakapete jodovou tinkturou nebo krémem, mýdlem, nebo budete klíště, aniž byste na něj cokoli aplikovali, páčit z rány půl hodiny. Ve všech těchto případech tam to klíště slintat ve zvýšené míře bude (a beztak tam již naslintalo při přisávání). Kapat jodovou tinkturu na přisáté klíště (a pak jej tam hodinu nechávat!) mi přijde kontraproduktivní (a tomu, že nebude zrovna v tomto případě víc slintat, nevěřím, vzhledem ke svým zkušenostem s těmito žouželemi).

Nejlepší, co můžete udělat, je DOSTAT JEJ CO NEJRYCHLEJI a pokud možno šetrně VEN (v tom se mi nejlépe osvědčilo nějaké to tekuté mýdlo, prostě něco co dost klouže) a pak hned ránu dezinfikovat jodisolem, který zabije již uvolněné Borrelie v tkáni kolem rány.

S tou pravděpodobností nákazy je to trošku naopak: prvních 24 hodin s tím teoreticky můžete něco udělat: prostě pokud klíště vytáhnete a vydezinfikujete, tak ty uvolněné Borelie ještě pobijete, protože se v těch prvních hodinách drží poblíž rány. Pak už jsou v těle (pokud bylo klíště infikované) a už s tím nic neuděláte. Pak už si buď poradí nebo neporadí imunita.

Pokud na to má člověk žaludek (někdo třeba ne), tak bych tu hlavičku nechala vyhnisat (taky podle toho, na kterou část těla se to klíště přisálo). Není to pak žádnej velkej "fujtajbl", prostě záležitost rozsahu "beďáru".

Jinak klíšťata jsou skutečně spíš u země (záleží na vlhkosti stanoviště atd.), ze stromů na vás skákat nebudou (upřímně mne to pobavilo, protože tuto "kachnu" čtu poprvé až tady).
Co mi v oblasti prevence před klíšťaty taky asi pomáhá je správně volit barvu oděvu, když jdu do lesa: lepší jsou tmavé dlouhé kalhoty/oděv, ty světlé dost "svítí" a hromada lesních parazitů se taky trochu orientuje zrakem a jde po světlých pohyblivých flecích (tj. zadek jelena, bílé břicho myši nebo vaše béžové kalhoty či světlé holé nohy). Z dlouhodobé zkušenosti mám pocit, že u klíšťat to platí taky, pozoruju, že míň klíšťat pochytají lidi v tmavých dlouhých kalhotách.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.