Epidurál - ano či ne?
Bolest je sice přirozená věc, která k životu patří, ale na druhé straně, proč zbytečně „trpět“, když nemusíte, že? Navíc existují i jiné důvody, pro které se „epidurál“ podává. Jsou to porodnické důvody, do kterých patří například rizikové porody, jako je porod koncem pánevním, porod dvojčat, porod velkých dětí, předčasné porody či porod, při kterém hrozí riziko sníženého průtoku krve placentou, vysoký krevní tlak, těhotenská cukrovka či poruchy krevní srážlivosti.
Takže nejen luxus bez bolesti „pro nic za nic“, jak by si někdo mohl myslet. Jak říká porodník a gynekolog MUDr. Michal Koucký, v zásadě je možné epidurál podat prakticky všem těhotným s několika drobnými výjimkami, jako je například těžce deformovaná páteř bederní, infekce kůže v místě vpichu, těžká porucha srážlivosti krve a jiné. A že je epidurál stále víc „in“, svědčí počet žen, které si ho nechávají podat - celkově jde zhruba o 50 %, na velkých klinikách je to i 80 % všech rodiček. Většina porodnic po vás nebude chtít za podání epidurální analgezie zaplatit.
JAK SE EPIDURÁL APLIKUJE
Při epidurální analgezii se znecitliví nervy, které v míšním kanálu odstupují z míchy a vedou do břicha. Mezi kontrakcemi se podává v poloze vsedě nebo na boku - nejprve se umrtví kůže (a to je jediné, co bolí, a to jen trochu), jde o místní znecitlivění a pocítíte ho jako včeličku. V oblasti bederní páteře se poté oním umrtveným místem vede jehlička do prostoru mezi obratli do oblasti nad míšní obaly, tzv. epidurálního prostoru. Nebojte se, v místě, kde se injekce aplikuje, už mícha „neběží“, jen výstupy nervů, nelze ji tedy napíchnout. To už nebolí, jen trochu tlačí, bolest aplikaci jehly ale neprovází. Tenkou jehlou se zavede do epidurálního prostoru hadička, která se vyvede nad ramenem. Do té je možno zhruba po 1-1,5 hodiny přidávat další dávku znecitlivující látky. Celkem je možné „přidat“ 4krát. Hadička se pak odstraní několik hodin po porodu. Pokud jste slyšela, že vaše kamarádka chtěla epidurál, ale že už ho nestihla, pak mluví pravdu. Epidurál se používá od otevření asi 3 cm do zhruba 7-8 cm. Pokud už byste byla otevřená příliš, je možné, že vám nebude podání epidurální analgezie umožněno. Epidurál podávají anesteziologové na základě indikace porodníka. V naprosté většině porodnic je nepřetržitě k dispozici, je však dobré si zjistit předem, pokud budete rodit v menší porodnici, zda to tak je i tam. O epidurál radši požádejte při příchodu, pro případ, kdyby se nemohl anesteziolog dostavit hned.
MÝTY O EPIDURÁLU
* Nebudete moct tlačit. Sice necítíte kontrakce, ale tlačit můžete. Vyžaduje to spolupráci všech. Není samozřejmě jednoduché tlačit bez pocitu silného nucení, ale jde to.
* Budete ležet na lůžku. Nemusíte. Záleží i na dávce znecitlivující látky. Někde vám nabídnou takovou epidurální analgezii, při níž se zablokuje přenos bolesti a současně se zachová schopnost pohybu a ovládání močového měchýře.
* Ochrnete. Je prakticky nemožné, aby epidurální anestezie způsobila ochrnutí. Odborníci zkoumali, zda se u žen po epidurálu vyskytují po porodu častěji bolesti dolního úseku páteře. Žádné důkazy se nenašly.
Předchozí