Rutinní postupy v některých českých porodnicích bohužel záměnu mohou způsobit a jsem ráda, že se nad tím HAM zamýšlí z téhle stránky. Snad to přispěje k omezení toho nesmyslného oddělování maminek a mimienk po porodu - na prohřátí, na prohlídku, na koupání.... tohle všechno přece lze provést za přítomnosti maminky či táty a nebo nechat na později. Dítě se prohřeje osušením a přiložením na holou kůži maminky pod deku úplně stejně dobře, jako když se dá do inkubátoru. Existuje velké množství odborných studií, které dokazují jednoznačný prospěch z neoddělování pro všechny - vytvoření vztahu, čichového pouta, přiložení k prsu, vzájemné poznávání, to prostě nepočká, protože maminka i miminko jsou k tomu těsně po porodu naprogramováni. Nacházejí se ve stavu zvýšené citlivosti a pokud se ta doba prošvihne, už se nikdy nebude opakovat. Jsou to jedinečné chvíle a nechápu, proč je někteří čeští porodníci matkám a dětem stále upírají, proč stále ignorují ty stohy výzkumů...asi zde platí, že zvyk je železná košile. Obvykle se udává, že matky musejí po porodu odpočívat - nevím ale, zda se někdo ptal maminek, zda to tak opravdu cítí. Porody mám za sebou dva a těsně po obou jsem sice měla pocit jako po maratonu, ale na odpočinek ani pomyšlení. Hormony neoblafneš.
Nemělo by to být tak, že matka dítě dostane, pokud si o něj řekne, ale tak, že dítě oddělí od matky pouze v případě ohrožení života či zdraví jednoho nebo druhého. Jestliže je dítě v pořádku, není jediný důvod nosit ho někam pryč. Tím méně na celé hodiny.
A ze zamýšlené výměny holčiček mám ten dojem, že ji chtějí spíše tátové než maminky (ale možná to tak není, jen to na mne tak působí). Možná otcům opravdu víc záleží na genech než na citech. Ale třeba se pletu.
Předchozí