| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Jedináček

Mně rodiče přispívali od začátku 2500,- - já 250 km od domova na VŠ na koleji, později na privátě... a neexistovalo, že bych přišla domů ještě s nataženou rukou. Zbytek jsem si prostě musela vydělat, už od prváku (do kterého jsem nastoupila v r. 2003, takže ty dva a půl tisíce měly cca stejnou cenu jako dnes). Celkem brzo jsme začli žít s partnerem, teď už manželem, který dostával od rodičů příspěvky jen na vlak když jel domů. Takže vydělávání bylo samozřejmostí pro oba.
Ano, velmi se tomu divili spolužáci, kteří spořádaně chodili na všechny přednášky a semináře, zbytek dne trávili zevlováním na koleji, večery v hospodách nebo pařbami na koleji, když došly prachy, zavolali mamince, když brigádničili, tak proto, aby si vydělali na novější model mobilního telefonu nebo na cool letní dovolenou.
Skripta se dají půjčit v knihovně, stejně tak zápisky od spolužáků, když člověk nemůže chodit na nějakou přednášku (upřímně, rozhodně ne všechny přednášky stojí za to, aby na nich člověk strávil tři hodiny týdně - podtrhávat si barevně pasáže ze skript, které tam nějaký uspavač hadů doslovně recituje, to můžu i doma po večerech). Hodně výdajů se dá zkrátit. Cena obědu v menze je směšná oproti "tržní" ceně jakéhokoli jídla.
Takže moje zkušenost je taková, že studovat pouze se symbolickou (nebo nulovou) finanční podporou rodičů se dá. Pokud někdo CHCE studovat, tak to, že na to rodiče nemají, podle mne není automaticky nezdolatelnou překážkou. Musí se snažit a uskromnit se, ale jde to, ne že ne. Máme dost přátel, kteří to měli či mají podobně, případně to zvládli či zvládají i s dětmi.
Mimochodem to, že mi rodiče takto "nedopřáli", že jsem již od 15 byla vedena k samostatnému hospodaření s docela omezenou finanční částkou, od 17 jsem prázdniny trávila brigádničením, v maturitním ročníku si přivydělávala doučováním, mi v konečném důsledku přijde mnohem užitečnější pro můj osobní rozvoj, než kdybych to měla bez práce.
Myslím, že to, co mi rodiče mohli dopřát a dopřáli, spočívalo v něčem úplně jiném než v bezstarostném bezplatném studiu.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 0+8= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.