Velká část příspěvků v diskuzi se stočila k domácím porodům. V článku ale Petra Sovová komentuje situaci v porodnici. Jak je vidět, ne všude se postupuje dle doporučení WHO - mez. zdrav. organizace.
Je opravdu nutné oddělovat dítě od matky? Pokud je po fyziologické stránce dítě v pořádku, tak nejlépe je mu na matčině prsu, kde se přisaje, zahřeje . Stačí otřít, pokud možno neumývat, přikrýt, obléci.
Předpoklad, že si matka v nemocnici odpočine, je dle mé osobní zkušenosti mylný - počet matek a dětí na pokoji (pokud nemáte nadstandard), mnohde úzké panelové stěny (takže slyšíte děti z celé chodby), výměna prádla v 6 ráno(?proč ji nelze odložit na normálnější hodinu?) a další.
Podle mě je nabídka "Dítě vám odneseme, abyste si odpočinula" zbytečná. Byla jsem tak vysílena neustálou agrumentací (proč něco chci tak či onak), že jsem odnos odkývala. Zpětně to vidím jako chybu. Usnula jsem na chvíli velmi tvrdě, ale malý mohl spát velde mě v postýlce. Nejlepší je, když může spát s vámi v posteli, nejlépe přisátý na prsu (bohužel na to porodnice nejsou připraveny, neb mají úzkou postel a histerickou obavu, že by se dítě zmazalo od očistků).
k 72 hodinám - jak již bylo řečeno, jde o doporučení Min. zdravotnictví ČR, ale v mnohých porodnicích si ho vykládají jinak
očkování TBC - v poslední době se doporučuje s očkováním počkat, vhodné je ho odložit na konec šestinedělí (posledně pediatrička dokonce říkala až do doby 1 roku), což obnáší návstěvu na nejbližší kalmetizační stanici či v porodnici po domluvě.
odběr z patičky - může provést pediatr či porodní asistentka, cca 10 kapek krve. to opět také není problém. Dokonce je lepší, když je to později, jak po proklamovaných 72 hodinách, když už pije z prsu mléko a ne mlezivo.
Odchod z porodnice se doporučuje, pokud je matka a dítě v pořádku a pokud chce svého právy využít.
Předchozí