| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Jedináček

Jo myslím si, že je to trošičku sobectví přivádět do tohoto přelidněného světa další dítě, tahle planeta není nafukovací :-)

A co se týká toho důchodu, jsem ochotná si o tom podiskutovat už teď.

Myslíš si, že tvoje děti mi (která podle tebe budu mít jedno dítě) jednou budou přispívat na důchod. Hmm, tak jsem se také už dlouho nenasmála. - ale dost nechci být ironická, ale snažit se o diskusi a ukázat ti jiný úhel pohledu.

Třeba se všechny tvé tři děti v dospělosti rozhodnou, že odejdou do ciziny (za partnerem, prací... apod.) a budou přispívat do důchodového systému jiného státu, no pak, mě nepřispějí na důchod ani korunu. A na tvůj důchod bude přispívat něčí jedináček. Budeš se proto cítit špatně ? Asi ne že.
Zatímco já, tvým třem dětem dokud nedospěli, skrz přerozdělovací funkci státu, budu přispívat na vzdělání, základní, střední, vysokoškolské.. na daňové úlevy u třech dětí, na soc. dávky a příspěvky pro rodinu se třeti dětmi budou-li vaše příjmy nižší a dosáhnete na ně..

Nic proti tomu, mě tohle přerozdělování do jisté míry nevadí, ale opravdu mi vadí, když si myslíš, že ty resp. tvé děti, mě v důchodu budeš jednou dovotovat.

Důchodové systémy, jdou snad všude v Evropě v krizi. Cesta z této krize je víceméně jediná a to snížit míru důchodového zabezpečení starých lidí ze strany státu a zvýšit věk odchodu do důchodu. Oboje velice nepopulární.

Tj. tvoje děti mi jednou v mém (v budoucnu relativně vysokém) důchodovém věku, budou přispívat relativně málo. O svůj "důchod=příjmy ve stáří" se musím postarat já sama v průběhu svého života. Je to nepříjemné, ale je to tak. Stát zajistí přerozdělením minimum, tj. aby v duchu sociální politiky evrpského státu, staří lidé netřpěli bídou, měli zajištěné zdravotní služby... ale nečekejme víc, protože na to jednoduše nebude.

Další věc je, že já s manželem (rodina s relativně nadprůměrnými příjmy) přispíváme do důchodového systému velké částky. To jaké za to jednou dostaneme důchody je naprosto směšné. Míra přerozdělení, tj. kolik přispívá člověk s nízkými příjmy a s vysokými a kolik jednou tito lidé budou dostávat (=jejich důchody se moc lišit nebudou) je tady obrovská.
Nemusí to tak být, třeba jste rodina se třemi dětmi a také nadprůměrnými příjmy a odvádíte na daních stejně jako my, ale pokud ne, tak já a manžel (o kterých se domníváš, že budeme mít jedno dítě a vaše děti nám jednou budou přispívat na důchod) odvádíme do systému tolik, že možná odvedeme dohromady víc než vy s vašimi v budoucnu vydělávajícími dětmi dohromady.

Prostě, tvůj pohled, že ty máš tři děti a ty člověku co má jedno, budou jednou přispívat nadůchod je podle mne strašně zjednodušený.

Je tu ještě ta věc, že nezáleží jen na počtu dětí, záleží také na tom, z jakého daňového základu, tyto tvoje děti budou přispívat. Když cizí dítě jedináček bude top manažerem přispěje na "tvůj" důchod, nakonec možná než tvoje tři děti budou-li mít minimální zdanitelné příjmy.

Prostě a dobře, já tuhle problematiku naprosto nevidím přes osobní rozměr "moje tři děti" versus rodiče s jedináčkem, kterým já jednou budou připsívat na důchod. Třeba vůbec nebudeš a ještě ti s tím jedináčkem budou dotovat tebe. To je život, a podle mne to vidíš strašně jednodušše a přičítáš si nezasloužené zásluhy.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.