1) Obcházení zákona to není, neboť je to možnost daná zákonem.
2) Zdravotní pojištění platit nebudeš (viz dále) a sociální platit nemusíš (jen budeš možná mít horší důchod - soc. poj. pokud vím za matky na RD stejně nikdo neplatí - ale stávající systém stejně nevydrží věčně, bude se muset víc každý starat sám), pro soc. se můžeš dobrovolně rozhodnout.
(Tak takhle informovaný úředníky si platíme z daní?? :/ )
Ad zdrav. poj. - pokud splňuješ podmínky níže, máš po převedení RP na manžela po problému.
(narok na statni zdrav. poj. mj. maji:)
"osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, [16] pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti"
Jeden kamarád už to řešil (převod RP na sebe zdárně provedl) a ve zdrav. poj mu řekli, že chtějí od jeho manželky oznámení, že už nepobírá RP, a čestné prohlášení, že přesto dále pečuje o děti + kopie rodných listů (jen si jí potřebují nějak formálně přeškatulkovat, fakticky se nic nemění).
Jen je otázka, proč náhle potřebují avízo, když při pobírání RP ho nepotřebovali. :)
A pak je ještě otázka, jak se bere, pokud třeba dítě celý den občas pohlídá babička...
Předchozí