| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Máš ho radši než mě!

Výše uvedené martýrium s adaptací staršího dítěte z Dětského domova mezi vlastní sourozence jsme si doma prožili in natura a mohu jen potvrdit, že se jedná o záležitost velmi komplikovanou, složitou a náročnou pro všechny zúčastněné a s velmi nejistým výsledkem. Přes veškeré snahy všech "původních" obyvatel rodiny (tedy dětí i dospělých) nepodařilo se nám zcela eliminovat ten obrovský rozdíl zjm. v rovině sociální a vztahové, náš nový člen rodiny nedokázal potlačit dlouholeté návyky z ústavní výchovy a to přesto, že to i jemu samotnému bylo nepříjemné (nejčastější odpověď: já vlastně ani nevím, proč jsem to udělal/řekl...) a evidentně měl snahu to změnit. Tedy alespoň zpočátku. Do období puberty to bylo ještě docela dobré a v rámci možností celkem zvladatelné, jak mezi sourozenci, tak i rovině děti - rodiče. Po jejím nástupu se ale začaly vztahy v rodině radikálně zhoršovat na všech úrovních a atmosféra se stala natolik výbušnou, že bylo nutné přikročit až k radikálnímu řešení, kterým bylo dočasné umístění našeho nového člena rodiny na internát. Na chvilku to pomohlo, ale pak se zase vše rychle vrátilo do původního stavu a situace byla natolik neúnosná, že vážně hrozil totální kolaps celé rodiny. Jen s velkým úsilím a za cenu značných ztrát na nervové rovnováze jsme nakonec tu dobu přečkali až k jeho plnoletosti.

Mohu tedy jen potvrdit, že se jedná o krok značně složitý, který by měla každá rodina dobře zvážit a připravit se na možné problémy, domnívám se přitom, že lze obecně předpokládat, že hrozba budoucích závažných problémů roste s věkem přijímaného dítěte, kdy už prakticky není prostor vytvořit si dostatečně silnou a funkční citovou vazbu mezi novým členem rodiny a ostatními, na které by se pak dalo stavět při řešení vzniklých problémů, jako je tomu zcela přirozeně u dětí vlastních. Není to vina těch dětí, ani té rodiny, která se o něco dobrého v upřímné víře snaží, je to skutečnost, kterou je prostě nutno vzít v potaz. Naše ústavy pro osiřelé děti (dětské a kojenecké) jsou dobře materiálně vybavená zařízení s profesionálním personálním obsazením, ale domov to není a nikdy být nemůže. Od dětí, které tam ne vlastní vinou musí strávit část (někdy většinu...) svého dětství tedy nelze čekat víc, než to jací jsou.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.