| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku „Zbit romskými spoluobčany“

Kdyz jedu v CR MHD, svoje veci si hlidam neustale. Nicmene je pravda, ze kdyz pristoupi particka Romu, hlidam si je obezretneji. Proste peventivne. Na nikoho neutocim, nikomu neublizuji, nikoho neurazim. Ale taky se s nikym moc nevybavuji, chovam se obezretne a udrzuju si odstup. Co bych delala, kdyby za mnou prisel Rom s zadosti o praci nevim, nikoho nezamestnavam. Muj dosavadni nazor byl vicemene takovy, jaky tady uz zaznel: Ja jsem ta hodna, nikomu nic nedelam, ale kdyz clovek vi, ze znacna cast Romu jsou grazlove, dava si preventivne pozor. Nic zleho tim nemysli, jen chrani sebe.... Jak jednoduche.

Momentalne mam ale pohled i z druhe strany. Ziji totiz ve Velke Britanii. Jsem normalni Ceska, studentka, studuji tady na univerzite... proste zadny problemovy imigrant. A jelikoz tady zivotni naklady vysoke, rozhodla jsem si privydelavat. Vyzbrojena slusnou anglictinou, CV a dobrou virou jsem se jala shanet si brigadu. S cim jsem se setkala? Reakce typu:
"Aha Ceska.... hmmmm... no my se vam ozveme" (samozrejme neozvali)
"Ceska Republika? Jo to myslite Rusko... hmmm..."
"Vy tady studujete? Vazne? A na univerzite? Jooooo? To jako u vas doma jsou taky univerzity jooo? No ja vam neverim, dejte mi nejaky kontakt na vaseho ucitele..."

Myslim, ze kazdy kdo tu zadal o praci se s necim takovym setkal. Muze za to hromada pristehovalcu z Polska, od nas, ze Slovenska... Lide (dle nazoru mistnich) dobri tak akorat jako delnici, klizecky a au-pair. Je to podobne jako s Romy. Svoji narodnost (v jejich pripade i barvu kuze) proste nezaprete. Mate ji napsanou v pase, jmenujete se jinak, mluvite s prizvukem...

Nejhorsi jsou na tom ale ty pohledy. To, kdyz vidite, jak clovek se kterym se bavite, pri vysloveni vasi narodnosti ztuhne, jak vam ani (pro jistotu) neda sanci, koneckoncu on chce mit klid a co je mu po vas.
A vy nemate bsolutne zadnou moznost s tim cokoliv udelat. Jiste, presvedcili byste ho o opaku, jenze by vam musel dat nejdriv sanci.

Na vlastni kuzi jsem se presvedcila, ze kdyz se k vam lide takto chovaji NEUSTALE, je to strasne neprijemne. Porad nekoho presvedcovat, ze VY jste slusni, ze VY nekradete, ze VAM muzou verit... A nejudesnejsi bylo, kdyz jsem si uvedomila paralelu mezi jejich chovanim k sobe a mym chovanim k Romum. Zdvorila odtazitost.

Jsem dospela, takze si jejich chovani umim zduvodnit a povznest se nad ne. Chapu, ze si nemam co stezovat, ja jsem tady ten cizinec. Chapu, ze maji spatne zkusenosti, chapu, ze to co predvadi je jen naucena obezretnost (tak jako moje drzeni kabelky v MHD), chapu, chapu, chapu...

Neumim si ale dost dobre predstavit, jak tohle vysvetlit malemu diteti s jeho cernobilym videnim sveta. Jak vysvetlit, ze ti lide nejsou ve skutecnosti zli, jen predpojati... Jak??? Deti nemam, takze tento problem neresim, ale myslim, ze i kdyby to dite pochopilo, tak ho to nutne musi bolet.

Ja mam navic tu vyhodu, ze kdyz me tady strasne nastvou, muzu se sebrat a odjet domu, kde do vetsinove spolecnosti zapadam bez problemu a nikdo me nediskriminuje. Co ma ale udelat Rom? Kam ma jit? Podle me muze udelat jedine: zapadnout mezi sve, coz taky delaji. Nedivim se jim.

Jeste nevim, jak se budu chovat az se vratim, jestli vubec muzu neco zmenit. Nicmene vsem, kdo maji nazor "ja nic, oni si za to prece muzou sami" bych doporucila vyjet do ciziny.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6+0= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.