| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Dítě, nebo práce? Chci si užít obojí!

Libiku, už jsem to psala, ale napíšu ti to klidně znova - mně naopak jako šálení přijde předpoklad, že matka může vrazit rodičák chůvě a jít pracovat. Teoreticky jistě, ale prakticky nás to vrací zpátky k tomu, co píše Kimmy - zkrácené úvazky. Nejenom kvůli ceně chůvy, ale i kvůli péči o dítě rodiči. Třeba mně by od dvouletého dítě na osm hodin do práce nikdo nedostal (za předpokladu, že bychom neumírali hlady) a to ani tehdy, kdyby dítě bylo celou dobu v péči třeba babičky. A popravdě na osm hodin nehodlám pracovat ani tehdy, až našemu nejmladšímu budou čtyři roky. Což se nijak nevylučuje s tím, že mám možnost pracovat na zkrácený úvazek a ještě k tomu z domova, tak pracuji, porod-neporod. Takže ano - za předpokladu existence zkrácených úvazků (ano, to je to, o čem píše Kimmy, že by podporovala) má žena možnost jít pracovat a rodičák dát na zajištění péče o dítě. Jinak je to spíš teorie odtržená od praxe. Hodně mi to připomíná debaty se Škromachem v dobách, kdy býval ještě ministrem práce a sociálních věcí:

já: minimální odvody OSVČ jsou nespravedlivé, protože jako rodič-zaměstnanec bych mohla pracovat na zkrácený úvazek a přitom pečovat o dítě a nikdo by mě za to "nepokutoval" placením daní z částek, které jsem si nevydělala.
Škromach: OSVČ, který si nevydělá ani na zaplacení minimálních daní nemá podnikat.

já: Je nespravedlivé, že když žena A mezi první a druhou mateřskou chodí na zkrácený úvazek do práce, tak pak má mateřskou vypočetnou z toho nízkého úvazku, mezitím co žena B, která mezi první a druhou mateřskou nepracuje a je na rodičovské dovolené, tak ji má vyměřenou z plného úvazku, tedy vyšší.
Škromach: ženu A nikdo nenutí vydělávat málo, omezení výdělku jsme zrušili, může si vydělat kolik chce, když chce vysokou mateřskou, může si vydělávat hodně.

Mno, teoreticky měl Škromach jistě pravdu... ale stejně mi jeho názory přišly mimo realitu a praxe nespravedlivá :o/

Takže abych to shrnula - stát by se (dle mého názoru) měl v první řadě postarat o to, aby ti kdož chtějí odvádět daně (:o))) - úsměvná představa ;o)) tuto možnost měli a aby radši nezůstali doma jenom proto, že i když chtějí pracovat, tak vzhledem k okolnostem se jim víc vyplatí nepracovat (viz já - kdybych neměla zkrácený úvazek, do práce nejdu). Daně odvádějící lidi stát potřebuje, protože potřebuje někde získat peníze na to, aby se postaral o lidi, kteří z objektivních důvodů pracovat nemohou (např. staří lidé, nemocní lidé, lidé, kteří pečují o nemohoucí...). Péči o dítě řadím do kategorie "z objektivních důvodů nemohou pracovat" - je otázkou ekonomicko-politické debaty, do jakého věku dítěte to má být. Pokud na o stát má, pro mně za mně ať platí paušálně všem rodičák třeba do 18 let. Pokud budu vycházet z předpokladu, že momentálně stát platí rodičák do 4 let, protože víc peněz na podporu rodiny nemá a zároveň že stát nijak nezajišťuje pod jedna (možnost pracovat zároveň s péčí o rodinu), tak se mi jako první možnost nabízí pokrátit dobu výplaty RP a ty peníze dát do podpory zaměstnanosti rodičů. Ta podpora přeci nemusí trvat napořád, stačí ze začátku, než zkrácené úvazky začnou být brané jako normální stav. Přirovnala bych to třeba k OSVČ - pokud vím, tak původně měli OSVČ nastavené odvody na ZP + SP nižší, než zaměstnanci, aby se lidi nebáli začít podnikat, a protože vláda usoudila, že OSVČ jsou už nás dost zaběhlí, tak v posledních letech postupně zvyšovala částku, ze které se pojistné počítá, aby se odvody vyrovnaly se zaměstnanci (tolik papouškuji zdůvodnění politiků, já sama to nikdy nepřepočítávala).

Víc k tomu celkem nemám co dodat, v poslední době tady proběhlo několik debat na stejné téma a mně to fakt přijde všechno pořád dokolečka to samé, proto už mě ani nijak nelákalo tuhle diskuzi číst



A dostalo se ti také do tvého příspěvku ono "dřepění na zadku",proč?
To se mi tam "nedostalo", to jsem tam napsala schválně a s rozmyslem - líbí se mi, že při této větě vyskakuješ jak čertík z krabičky Proto jsem taky za větou použila smajlíka, abych tě nenechala na pochybách, že tě jenom tak škádlím ;o)

Přeji hezký den :o)


-------------------



Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.