Ne tak docela, i když se to všeobecně tvrdí ...
Křesťané své svátky datují tak, aby datum pokud možno souhlasilo s přibližným datem té které události - ukřižování Krista se událo o velikonocích (kteréžto se slavili už před naším letopočtem), tudíž tady asi těžko lze datum ovlivnit a datum Kristova narození je odvozen podle nemnoha náznaků v Bibli - např. je znám přibližný datum narození Jana Křtitele, o kterém se ví, že byl o půl roku starší než Ježíš.
Pro křesťana nemají velikonoce ani tak význam příchodu jara, ale právě ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista, takže celé velikonoce má svůj neměnný průběh:
Začíná to popeleční středou (v kostele dostanete na čelo křížek namalovaný popelem)- konec masopustu - od které by se měla dodržovat postní doba až do velikonoc samotných. Tato doba trvá 40 dní (neděle se nepočítají) a symbolizuje dny, které strávil Ježíš na poušti. Následují postní neděle, před velikonoci pak Květná neděle (světí se zelené ratolesti, kočičky)- po ní začíná svatý týden.
Zelený čtvrtek - den, kdy proběhla všeobecně známá poslední večeře, Ježíšovo zatčení. Odlétají zvony do Říma, nezvoní zvony ani na kostelích.
Velký pátek - znamená přísný půst - Ježíšovo ukřižování.
Následuje Bílá sobota a velikonoční neděle, světí se velikonoční pokrmy - beránci, mazance, konec půstu, všeobecná radost nad velikou událostí - Ježíšovým vzkříšením.
Předchozí