Ze závazných pravidel české komory homeopatů...
5 Klinická péče
5.1 ČKKH uznává, že optimální situací pro klienta je, když homeopat a klientův ošetřující lékař naváží zdravý, otevřený a profesionální vztah. Každý by měl uznávat prospěch zdravotní péče, kterou může ten druhý klientovi nabídnout v rámci své právní a etické zodpovědnosti a kompetence.
5.2 Přestože profesionální homeopat získá při vzdělávání a praktické výuce v současnosti informace o přirozeném postupu nemoci, nemusí to být dostatečné, aby mohl určit plnou lékařskou diagnózu každého jednoho problému klienta. Je proto důležité, abyste si tyto hranice své klinické kompetence uvědomovali. Měli byste být schopni rozeznat takové okolnosti, kdy je stav klienta:
5.2.1 mimo hranice vaší poradenské kompetence
5.2.2 pravděpodobně mu jiná forma léčení rychleji a účinněji pomůže
5.2.3 projevené znaky a symptomy ukazují na skrytý patologický problém, který vyžaduje odborné vyšetření a další lékařskou diagnózu
5.3 V těchto situacích možná zjistíte, že pomoc klientovi přesahuje vaše schopnosti či zkušenosti. Se souhlasem klienta byste ho měli odkázat na jiného homeopata, lékaře či specialistu.
5.4 V případě homepatického poradenství v akutním onemocnění ze strany homeopata-nelékaře je nutné vždy nejprve stanovit diagnozu příslušným alopatickým specialistou a případnou homeopatickou léčbu provádět ve spolupráci s lékařem.
5.5 Je-li v případě závažné nemoci jiná možnost léčby, měl byste ji prodiskutovat s klientem a poradit mu, kde hledat další informace.
5.6 Je třeba vynaložit všechno rozumné úsilí poskytnout a pokračovat v poradenství klienta, který to žádá, pokud nesouhlasil s jinými opatřeními, týkající se péče o něj. Může být nutné odmítnout homeopatické poradenství klientovi , když považujete další homeopatickou pomoc pro klienta za nevhodnou.
5.7 Neměla by se přehánět závažnost klientova stavu ani se zavazovat sliby týkajícími se výsledků pomoci klientovi či někomu jinému.
5.8 Klienti se mohou přímo rozhodnout pro homeopatické poradenství. Je nutné svým klientům poradit, aby svým ošetřujícím lékařům sdělili, že podstupují homeopatické poradenství, a také jaké homepatické prostředky jim byly doporučeny. Pokud uznáte za vhodné, můžete ošetřujícím lékařům napsat a informovat je sami. Klienti mohou být i formálně doporučeni svým lékařem. Měli byste kontaktovat odkazujícího a navrhnout plán homeopatické pomoci. Odmítne-li však klient v kterémkoli bodě týkajícím se výše uvedeného souhlas k navázání kontaktu, je vždy třeba respektovat jeho přání a zaznamenat je do záznamů.
Předchozí