Můj synek odmalinka nesnášel tu nacucanou kouli, co z pleny vznikne, když se do ní vyčůrá. Takže přebalovat jsem musela, pampersky nepampersky. Jinak se vrtěl, kňoural a nemohl usnout, jak jsem ho vzala na přebalovák, tak mi tam kolikrát usnul při přebalování. Někdy po půlroce jsem ho začala brát při přebalování vyčůrat do záchoda, ale jen přes den. A asi tak v roce se začalo stávat, že když se v noci vzbudil, tak se začal čertit, ale plena byla suchá. Tak jsem ho začala brát na záchod i při tom probuzení a taky kolikrát vystačíme s jednou plenou celou noc a ráno je pořád suchá
Jen tak mimochodem, přibližně od té doby, co se rozmohly papírové pleny, tak se taky rozmohly vážné záněty ledvin a močových cest u předškolních dětí. A často se u nich najdou různé srůsty, které jsou následek opakovaných slabších a tudíž neléčených zánětů ... To je pro mě taky dost dobrý důvod, proč nenechávat dítě v počůrané plíně celou noc, tam si v tom teploučku bakterie pěkně lebedí.
K článku, u nás od narození bylo spaní děs a běs, to co popisuje autorka, to mi dělal, když mu byl sotva měsíc. Trochu si pospal a pak řev, dokud jsem nerozsvítila lampičku, a pak si spokojeně povídal s plyšovým sluníčkem nebo tak něco. Snažila jsem se to odbourat, ale přiměřeně (když vám měsíční dítě řve, až se dusí, celé fialové, tak to by asi dokázal málokdo ho nechat vyřvat). Na něj platí pozvolný nátlak po dobrém a být mu k dispozici. Okolo 3/4 roku už jsem si lebedila, večer usínal tak během 1/4 hodiny, budil se 3x na kojení a pak chrněl dál, přes den spal 3x půl hodiny. Pak se samy od sebe docela rychle natáhly pauzy nočního spaní i denního bdění. Takže po roce je to 1x denně spí 1,5-2 hod a když nezlobí zoubky, tak dokáže prospat celou noc.
Všechno to strašně moc záleží na dítěti, a hodně důležitý je režim, ne násilný, vybudovat postupně takový režim, který dítěti vyhovuje.