| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Země, kde rodí muži

Vlaďko, chápu vaše nadšení pro císařský řez, i když je vidět, že zcela nechápete všechny rizika, ale nechápu, jak můžete zpochybňovat normální vaginální porod. Je vidět, že prostě vůbec nechápete, k čemu by mohl být vaginální porod dobrý. Doporučuji vám přečíst si nějaké informace např. na těchto stránkách: www.jinyporod.cz

Jak k CsŘ PŘISTUPOVAT
a s čím je nutné POČÍTAT?


1. Je to život zachraňující operace

- indikace k císařskému řezu by měli vycházet z ohrožení matky nebo plodu (nebo obou) - ne z pohodlnosti

- i když obecné povědomí začíná vnímat CsŘ jako běžný zákrok, jde o operaci, u které je nutno počítat s komplikacemi

Při operaci: krvácení během operace, poranění jiného orgánu (cca 2-10% podle zdroje informací), poranění plodu (cca v 1 - 6% podle polohy plodu)
Pooperační komplikace zahrnují: srůsty (které ztíží další těhotenství, na jejich podkladě může vzniknout mimoděložní thotenství, pravděpodobnost komplikací s placentou prudce vzrůstá s každým dalším císařským řezem - placenta nasedá na jizvu - á tendenci se odlučovat, vrůstat do svaloviny atd), vážné komplikace 4,5% (krevní sraženiny - plicní embolie - sraženina ucpe cévu), infekce 8-27% (podle zdroje informací)
nezlehčovat! rozhodně nejde o vytržení zubu ( i přesto, že se tak většinou zdravotnický personál a rodina tváří, což může psychicky nestabilní maminky ještě víc rozhodit)



2. Narušení mechanismu

Příroda vymyslela vaginální porod a celý mechanismus stávání se matkou. Narušení tohoto mechanismu (více zde) staví novopečenou maminku do nevýhodné role - hormonální změny se nestaly(viz článek Bolest...), někdy je tam i odloučení od dítěte. To vše může vyústit v

pocity selhání, zklamání (ženy si hodně plánují okamžik zrození a některé špatně nesou, že bylo zapotřebí operace, aby se jejich dítě vůbec mohlo narodit), vyšší výskyt poporodní depresí (více zde)
pocity znetvoření, případně posttraumatické stresové reakce (noční děsy, vzpomínky na porod, nepřekonatelný strach znovu otěhotnět)
problémy s kojením - mohou vycházet z vašeho horšího zdravotního stavu nebo z psychického rozladění, které naruší kojení
rodina by na to měla taky myslet a měla by počítat s vaší rozladěností, neměla by bagatelizovat situaci (klasicky výrokem: Hlavně, že máme zdravé dítě) - vyvolává to dojem v mamince, že podstatné je dítě, jak se cítí ona nikoho nezajímá a ona nemá přeci právo být rozladěná, když má zdravé dítě. Pokud novopečenou maminku podpoříme, zotaví se rychleji a rychleji se naplno ujme své nové krásné funkce.



3. Nepodložené argumenty

předejdeme inkontinenci a sexuální dysfunkci - pramení z představy, že při vaginálním porodu dochází více k poškození pochvy, hráze či pánevního dna. Tyto poruchy ale vznikají výlučně po porodech s mechanickým zásahem - nástřih hráze, kleště, vakuumextrakce (plod vytažen podtlakem přes zvon umístěný na hlavičce).
dítě může být vaginálním porodem poškozeno - příroda vše zařídila tak, že ač je porod těžký (miminka mají krevní výrony na hlavě po porodu, musí se zdeformovat lebka při průchodu atd.), dítě je zvládne ve zdraví. Statistiky dokonce ukazují na zvýšené množství
zdravotních problémů u novorozenců (dýchací problémy, novorozenecká žloutenka, častější umístění na jednotku intenzivní péče).

klesla perinatální úmrtnost - tento argument vychází spíše z celkové úrovně mediciny, protože samostatné statistiky porovnávající vaginální porody a CsŘ porody ukázali, že není žádný přínos pro snížení úmrtnosti dětí po porodu. Naopak - co se týká úmrtnosti matek po porodu je riziko 5 (Velká Británie)-7 (Holandsko)krát větší.
volba CsŘ je výrazem svobody volby maminky (v ČR to oficálně není možné si předem z vůle maminky naplánovat CsŘ. Naštěstí s rozvojem epidurální analgezie se od možnosti zvolit si způsob porodu upouští i v jiných zemích.) - lékař vám ze své pozice věci nastíní tak, jak si myslí, že je nejlepší. Informovaný souhlas mnohdy není o svobodné volbě, ale o tom, že se rodička nasměrovala (vhodnými argumenty) tak, aby podepsala (nebo souhlasila)... Neříkám, ať odmítáte vše, co vám lékaři dají, ale ať nad tím přemýšlíte, kladete otázky (žádný extrem není dobrý).

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.