Karmelko,
Triple test spočívá v odebrání krve v zhruba 16. týdnu, k tomu se obvykle provádí ultrazvuk k určení přesného stáří plodu. Z krve se zjistí koncentrace tří látek (hCG, AFP, estriol) a jejich hodnoty se porovnají s běžnými hodnotami v populaci těhotných žen se stejnou stáří těhotenství. extrmní honoty některým směrem mohou svědčit o tom, že plod má některou ze sledovaných vad. Mimochodem, to porovnání a stanovaná pravděpodobnost hodně závisí na laboratoři, takže pokud byla krev odebrána příliš daleko od doporučovaného 16tt a analyzuje je malé laboratoř, je chyba výsledku dost, velká bez ohledu na už dost velkou chybu metody.
Kombinovaný screening se provácí v 11-13tt, nejprve se obvykle odebírá biochemie (stejný princip stanovení rizina jako u triple testů, ale sledují se dvě látky), pak se na UZ kontroluje troušťka takzvané nuchální (šíjové) řasy - vyšší hodnoty bývají typické pro DS. K tomu se jako další marker pro DS může přisat i přítomnost nosní kůstky. Pak se na základě dat stanoví, jak moc extrémní kombinovaná hodnota je pro možnost DS, resp. jiných podobně se fetálně projevujících syndromů. Výhodou je časnost a větší přesnost, jinak s sebou nese v podstatě stejné důsledky jako triple test.
Tady jsem to našla celkem srozumitelně popsáno: http://www.repromeda.cz/genetika/cs/index.php?localpage=loc_prenatdg.php
Předchozí