ad 1) vzhledek tomu, že píšete o letáku od homeopatik, který Vám manželka ukázala, soudím, že si koupila tzv. homeopatický polykomponent, který u nás nabízejí některé homeopatické firmy na konkrétní potíže jako jsou chřipkové stavy, bolesti v krku, cestovní nevolnost apod. Já se ani nedivím, že nepomohlo, protože tyto vícesložkové preparáty, které vznikly z více jak jedné původní substance nemají s homeopatií, kterou tady doporučuji, nic společného. Tyto firmy také nabízí jednostložkové homeopatické léky a u nich příbalový leták ani být nemůže, protože jejich předepsání je vázáno na posouzení celkového stavu konkrétního pacienta a je vhodné konzultovat užívání s homeopatem-profesionálem. Popřípadě, pokud chci vyzkoušet jednosložková homeopatika u lehkých, nekomplikovaných akutních stavů sám, jsou k dispozici knihy o homeopatických samopomocích, kde je srozumitelně popsáno, jakým způsobem lék vybrat, jak dávkovat atd.
Ohledně doporučení, aby se homeopatický lék nebral do rukou, ale vysypal přímo do pusy nebo na plastovou lžičku. V tomto případě nejde o čistotu jako takovou. V průběhu 200 let používání homeopatik bylo homeopaty vypozorováno, že jsou určité faktory, které účinky h.leku snižují nebo které h.lek inaktivují. Mezi ně patří i agresivní pot, který někdo může vylučovat. Samozřejmě ne každý vylučuje ve svém potu agresivní látky, které inaktivují homeopatický lék, ale proč to zbytečně riskovat? A proč plastová lžička? Může být klidně i skleněná, zkrátka taková, která není vyrobená z vodivého materiálu. Většinou jsou v domácnosti lžičky kovové a kov (jak známo) je dobrý vodič a tak obecně výrazně ovlivňuje strukturu elektromagnetického pole, ovlivňuje tedy i energoinformační vzorec homeopatického léku, obvykle ho výrazně zeslabí. Alespoň to tvrdí zkušení homeopaté. A opět, proč zeslabení účinku zbytečně riskovat?
Takže jak vidíte, nemá to s čistotou, jak ji vy chápete, nic společného.
Ad 2) píšete, že nejen na případu chininu lze ukazat, ze Hahnemann vychazel pri postulaci principu "podobne se leci podobnym" ze zcela nesmyslnych predpokladu - můžete uvést ty další konkrétní případy? Díky. Jinak myšlenku principu podobnosti poprvé nevyslovil Hahnemann, ale už řecký lékař Hippokrates, "otec lékařství", tvrdil, že existují dva přístupy k léčení: jednak prostřednictvím "opačného" a za druhé prostřednictvím "podobného". Bohužel jeho postřehy ohledně léčení "podobného" do medicíny nepronikly a na dalších tisíc let upadly v zapomnění, jen s tou vyjímkou, že venkovští lidé na celém světě tento princip po staletích úspěšně využívali v lidovém léčitelství. Podobné léčil podobným v 16.století také slavný alchymista Paracelsus.
Ad 3) Ředění a protřepávání může být prováděno ručně nebo strojem. Homeopatická obec se pak dělí na tři kategorie. Jedni preferují ruční výrobu a tvrdí, že takto připravený lék má lepší účinek. Někteří výrobci homeoaptik pak zdůrazňují, že jejich produkty jsou připraveny výhradně ručně-např. angl. Helios Pharmacy. Druzí zas používají převážně strojové potence. Zejména zastánci vysokých potencí léků. Takovou CM (sto tisíc ředění) nebo MM (milion ředění) potenci nelze rukou připravit ani při nejlepší vůli. Třetí kategorie homeopatů, a ta je nejrozsáhlejší, nerozlišuje, zda byl lék vyroben rukou nebo strojem. Obojí totiž funguje a nikomu se nepodařilo skutečně prokázat, že by existoval nějaký rozdíl. Problém je jinde. Správně předepsaná potence léku (podle principů), působí vždy (ať je připravena ručně nebo strojem), zatímco u nepřesného předepání nevykoná strojová nebo ruční potence žádné zvláštní dobro.
Ad 4) Ty "miliony vyléčených pacientů" nebylo myšleno jako argument, ale jako konstatování faktu, který je směrodatný pro homeopaty. V očích každého homeopata je to fakt, který mluví pro to, aby v homeopatii dál pokračoval. A samozřejmě jsem měla na mysli ty milióny, které podstoupili homeopatickou léčbu. Další milióny vyléčených, kteří podstoupili jinou léčebnou terapii, jsem do toho samozřejmě nezahrnovala (proč taky, když to je článek o homeopatii).
"Ucinnost leku nebo metody se nastesti i dnes musi prokazat vysledky serioznich dvojite slepych studii." - tak k tomu chci jen říct, že o serióznosti některých dvojitě slepých pokusů se dá úspěšně pochybovat, vzhledem k tomu, že některé studie nepřímo (nebo i přímo, zas takový přehled nemám) sponzorují farmaceutické firmy.
Ad 5) "bohuzel nemaji ani paru o tom, co v jejich nadobkach skutecne je" - zapomínáte na to, že na počátku zrození každého homeopatického léku stojí surová substance rostliny, živočicha, minerálu, choroboplodného produktu...
Jitka
Předchozí