No nevím, proti poplatkům jako takovým nic nemám, ale vše se má nazývat pravým jménem.
Beru regulační poplatek za návštěvu obvoďáka, pediatra atd., ale už ne v případě, že mám za x dní přijít na kontrolu, pošle mě na odborná vyšetření k specialistům atd. To už regulace v tom smyslu, aby lidi nechodili zbytečně, rozhodně není. Tam mě posílá lékař na základě vyšetření a diagnózy, kterou stanovil! To přece není žádná regulace!
Příklad: moje dcera bývá velmi často nemocná s dýchacími cestami. Má lékařku, která nepředepisuje zbytečně antibiotika (jsem ráda, i tak je máme předepsány několikrát ročně), ale zato nám řekne, ať přijdeme za dva dny zas, pokud se to výrazně nezlepší a tak se to někdy opakuje několikrát (někdy to dcera zvládne i bez antibiotik, někdy je i po několika návštěvách stejně dostane, párkrát se nám stalo, že se i přes třeba páteční kontrolu stav natolik zhoršil, že jsme o víkendu museli na pohotovost). Kde je tady regulace? Zbytečně rozhodně k lékaři nechodíme.
A taky si kupujeme valnou většinu volně prodejných léků na běžné nemoci sami a než jdeme k lékaři, tak je většinou použijeme a zkusíme, jestli se nám nepodaří nachlazení, virózu zvládnout bez návštěvy lékaře.
A k těm lékům: proč léky na teplotu, kašel, rýmu jako volně prodejné nejsou zcela vyloučeny ze seznamu léků, které pojišťovna proplácí. Podle mě je to jen politický alibismus, který používají jako argumenty. Prostě, ať určí tyto léky jako plně hrazené pacientem a je to. A navíc, stačilo by, kdyby některé léky byly volně prodejné a ne na předpis. I třeba gelíky na prořezávání dásniček u kojenců jsou na předpis, nebo fluoridové tabletky - když dojde balení, musím k lékaři pro další předpis. Stačilo by si udělat pořádnou analýzu v úhradách pojiš-
ťoven za léky a změnit charakter úhrady u některých z nich (těch hodně levných, které slouží k léčbě akutních onemocnění a neberou se dlouhodobě) a nebylo by potřeba regulačních poplatků za položky na receptech.
Předchozí