17.9.2008 18:11:28 Žluťásek.
Re: slůvko prosím tam není?
No, já tedy musím říct, že když řeknu- už jsi mi dlouho nedal žádnou kytku- dej mi ji, prosím, tak když mi ji pak přinese tak z toho radost nemám. To ať si ji strčí někam. Radost z dárku je přece v tom, že dotyčný zaslechl nebo prostě nějak poznal, co bych si přála a tím mě obdaroval. Vím, že chlapům tohle moc nejde, ale jednak by se to mohli trošku učit
a jednak my bychom měly ocenit, když se nám snaží udělat radost po svém. Samozřejmě říct: ráda dostávám květiny je asi dobrý, ale říkat si o každou kytku a to přímo- to se mi nelíbí.
A co se týče dětí, já těma oznamovacíma větama prostě začínám, účelem není manipulace. Řeknu třeba: už tady nemáme žádné příbory, co s tím uděláme (asi to není nejlepší příklad, ale budiž)a čekám co dítě řekne. Často řekne, že ty špinavé umyjeme, někdy řekne něco v tom smyslu, že nic, tak řeknu např. že čisté potřebujeme, abychom se mohli navečeřet a navrhnu, že je spolu umyjeme, případně je umyju sama, ale večeře bude později a navíc se mi lépe myje ve dvou (tedy jeden myje, jeden utírá :o)). Pokud přesto umývat nechce, nehrotím to a umyju to sama. Rozhodně nezačínám s úmyslem, že to musí udělat dítě. A musím říct, že ten strohý popis situace + co s tím uděláme? mám moc ráda, protože děti občas vymyslí velmi zajímavá řešení- a někdy i účinná.
Odpovědět