23.6.2004 14:23:54 Lucie, Kryštůfek 2, 5 roku
Knihy
Katedra české literatury na pedagogické fakultě Masarykovy univerzity vydává časopis Ladění, který se věnuje právě knižním novinkám pro děti, ale mapuje i aktuální dění (např. Nobelova cena pro Astrid Lindgrenovou, situace ve slovenské literatuře pro děti, medailony autorů apod.) Myslím, že právě Ladění je dobrým vodítkem pro výběr knihy. Z 90 % se s názory autorů shoduji.
Někdy se opravdu pozastavuji nad tím, co všechno může vyjít tiskem, nevadí mi kýčovité obrázky nebo úplně nesmyslné příběhy bez zápletky, ale děsí mě do očí bijící hrubky a chyby v interpunkci.
To, že se pravopis učíme částečně i tak, že vnímáme jak je slovo napsané, je známá skutečnost. Nedivme se pak, že po přečtení knížky, ve které se lze dočíst, že "pryncezna plakala uvězněná ve vysoké věži", udělají naše děti hrubku v diktátě. V knížce ta pryncezna byla přece s ypsilonem :o)
Když se ptám rodičů, podle jakých kritérií vybírají svým dětem knížky, bývá nejčastější odpověď "podle obrázků". Znám však nejednoho autora, který své nesmyslné a schematické rýmovánky doplní líbivými obrázky a knihy mu vycházejí hned v několika nákladech.
Osvědčení Žáčkové, Šrutové, jejichž básničky mají hlavu i patu si vedle rýmovankářů ani neškrtnou (co se prodaných výtisků týká.)
Odpovědět