15.8.2004 14:47:13 Milada.
Re: Domorodky - Re: Nejlépe mluví fakta
Sylvo,
tak mne tato diskuze vyprovokovala si na stránkách ČT ten pořad najít, píší tam toto:
Mnoho zdravotních zařízení a lékařů stále ještě přistupují k těhotné ženě jako k pacientovi a to je důvod, proč některé ženy uvažují o porodu doma. Je tento přístup vhodný? Připravila J. Cingrošová
V poslední době se stalo opět velmi aktuální téma přirozeného porodu - tedy porodu, do kterého je co nejméně zasahováno, mamince je dovoleno, aby naslouchala svému tělu, svému děťátku a své intuici. Maminka není ovlivňována žádnými chemickými preparáty ani tlumícími, ani urychlujícími, a tak není nijak narušován ten nejpřirozenější akt přírody - akt zrození. Téma přirozeného porodu je velmi aktuální a ožehavé. Na jedné straně jsou příznivci tohoto porodu, na straně druhé zarytí odpůrci. Přirozený porod ale neznamená porod bez odborníka a bez pomoci a paradoxně předpokládá daleko větší míru zodpovědnosti a informovanosti ze strany nastávajících rodičů. Někteří naši lékaři se nechtějí smířit s tím, že nejsou potřeba ke každému porodu, že zdravý přirozený porod zvládne i porodní asistentka, která je k tomu náležitě vyškolena a vybavena. Vlastně jde o novodobou porodní bábu.
Film Domorodky je o možnosti volby. O možnosti rodičů zodpovědně na základě znalostí a konzultací s odborníky rozhodnout o způsobu narození svých potomků.
A dále (Slovo autorky):
Po několika desetiletích se do naší společnosti vrací pojmy jako je "rodný dům" a to v jeho původním slova smyslu, tedy dům, kde jsem se narodil. Děje se tak díky tomu, že se u nás opět začaly objevovat "domorodky" neboli ženy, které doma rodí. Výraz domorodky je zde použit v malinko přeneseném slova smyslu, pravými domorodci jsou totiž děti těchto žen.
Film Domorodky divákům představuje 3 ženy, které se rozhodly přivézt své dítě na svět doma. Hovoří o motivech a důvodech, které je k takovému rozhodnutí vedly, o přípravách na tento akt a o jeho samotném průběhu a dopadu na jejich život.
Většina lidí na informaci o tom, že některá žena porodila doma reaguje zcela jednoznačně – šílenkyně, hazardérka, nezodpovědná ženská! Ve společnosti existuje všudypřítomný plazivý a do všech skulin zalézající panický strach z porodu bez přístrojů, bez lékařů, bez operačních sálů. A přesto existuje snad něco přirozenějšího než schopnost porodit dítě? Na zeměkouli není jediný tvor, který by nebyl schopen se sám rozmnožovat, je to základ přežití! A člověk je pouze jeden z tvorů na této zemi, ba co víc, po celá tisíciletí ženy přiváděly na svět děti doma. A v tuto chvíli přichází první domnělý pádný argument proti: obrovská úmrtnost dětí a rodiček. Protiargument: velmi vyspělá moderní medicína, která umí řešit spoustu komplikací při porodech, umí provést císařský řez, provést transfúzi krve, ulevit od nesnesitelných bolestí je tu zcela na místě a není nikým odmítána ani zavrhována! Matka, která není zdráva, porod neprobíhá správně, samozřejmě nerodí doma, ale odebere se do porodnice. Dokonce i každá zdravá matka, která se tam prostě cítí bezpečněji. Proč ovšem společnost tak odsuzuje všechny ženy bez rozdílu, které porodily doma zcela zdravé a spokojené děti bez nejmenších komplikací? Myslím, že je to především díky neinformovanosti a neznalosti problematiky.
Náš film chce tedy poněkud demytizovat dojem, že ženy, které se rozhodly jít jinou cestou než je v dnešní společnosti obvyklé, nemusí být nutně šílené ani primitivní a už vůbec nebývají nezodpovědné.
Lenka Cingrošová
A ještě:
První protagonistkou filmu je Petra Sovová (zakladatelka Hnutí za aktivní mateřství) a její početná rodina, tj. manžel Tomáš Didunyk (grafik), synové Jonáš, Max, Amos, Vincent, dcera Ela, pes Cyril a dvě kočky. Poslední tři z jejich dětí se narodily doma a co víc, bez přítomnosti porodní asistentky. Pes i kočky se také narodily doma bez přítomnosti kohokoliv. Petra je na první pohled velkou osobností, se silně vyvinutým instinktem, se kterým navíc umí pracovat.
Druhou protagonistkou je Martina Dbalá (učitelka), její manžel Luboš Dbalý (programátor) a jejich dcera Viktorka. Viktorka coby prvorozené dítě se narodila doma v kuchyni jen kousíček od místa, kde se o dva roky dříve se životem loučila její 90letá prababička. Martina s Lubošem ji přitom drželi za ruku a doprovodili ji až na samý práh... a stejným způsobem přivítali do života svoji dcerku. U porodu byla přítomna porodní asistentka.
Třetí protagonistkou je Lucie Václavková (kreativní pracovnice v reklamě), její manžel Petr Václavek (obchodní ředitel reklamní agentury) a jejich synové Matyáš a Johan a pes Vitello. Matyáš se narodil před 3 roky na Bulovce v tehdejším Centru aktivního porodu. Dnes již, bohužel, toto původní zařízení zaniklo, a tak se oba manželé rozhodli, že se pokusí porodit doma, vždyť i první porod byl zcela v režii matky, bez zásahu lékařů, bez použití přístrojů a bez podávání jakýchkoliv medikamentů. I u tohoto porodu byla přítomna zkušená porodní asistentka. Oba porody jsou natočeny a přinášejí tedy autentický záznam o tom, jak může vypadat přirozený porod.
Takhle popsáno je pro mne celá problematika mnohem srozumitelnější, ani tu sladkost v tom nevidím.
Ještě chci podotknout, že se mi zdá zvláštní, že se zde na Rodině o tom pořadu téměř vůbec nemluví, to ten pořad nikdo neviděl, kromě Terrezy, Kytky, Věry, Sylvy a mé maličkosti? Snad jsem nikoho nepřehlédla. To měl tak malou sledovanost i přes upoutávku tady na Rodině? Nebo zde všechny rodičky mají toto téma v sobě tak srovnané, že se o něm nepotřebují bavit, i když pořad viděly?
Milada
Odpovědět